14 tipů, jak si užít s dětmi Budapešť
Doprava do Budapešti
Do Budapešti jezdíme poměrně často, ale na cílenou turistickou návštěvu města jsme vybrali české květnové státní svátky. Ve složení 2+2 děti nám jako nejrozumnější varianta přišla doprava autem, kdy od domu to máme nějakých cca 430 km (cca 5,5h jízdy).
Dálnice v Maďarsku jsou placené – známku koupíte buď na pumpě nebo třeba v budce hned za SR/Maď hranicí. Nejlepší je ale nakupovat online. Jen je třeba dát pozor, aby jste využili oficiální maďarskou stránku a nepřeplatili zbytečně standardní cenu překupníkům. Výhodou maďarských dálnic je, že můžete zaplatit až do půlnoci daného dne, kdy na dálnici najedete (např. najedete na dálnici v 7hod ráno, ale platbu za známku stačí realizovat až do půlnoci daného dne). Nestresujete se tak při vjezdu do země, že jako první úkol potřebujete koupit dálniční známku.
Pokud pojedete pouze do Budapešti a maďarské dálnice nechcete jinak využívat, je celkem zbytečné maďarskou dálniční známku kupovat – pouze na jízdu do Budapešti a zpět se vám nevyplatí. Můžete jet celkem pohodlně po silnici č. 1 (v Bratislavě sjedete směr Rajka a pokračujete po Maďarsku přes Győr, Tatabanyu až do Budapešti).
Dobrou alternativou může být vlakové spojení. Vyberte si ale ten správný vlak! Hledejte vždy spojení přes Bratislavu. Spoje přes Slovensko jsou asi 3x levnější, než spoje přes Vídeň (např. přímý rychlík EC Hungaria ve směru Praha – Pardubice – Brno – Bratislava – Budapest Nyugati za 604,- Kč). Dobrý přímý vlakový spoj má i spol. RegioJet.
Další možností je pak autobusové spojení. Přímé linky z Brna provozuje minimálně spol. RegioJet a FlixBus. Cena jízdenek je hodně variabilní, v základu kolem 650,- Kč.
Ubytování v Budapešti
V Budapešti, zejména v centru, kam budete směřovat nejpravděpodobněji, najdete přes Booking.com obrovské množství ubytovacích zařízení všech cenových kategorií. Ovšem pozor – jedete-li autem, je dost problematické v centru zaparkovat. K dispozici je sice celá řada podzemních i venkovních garáží, ale v případě vícedenního pobytu se poměrně prodraží. Ideálně tak hledat ubytovací kapacitu s vlastním parkingem.
Co můžete vidět v Budapešti? Město svým návštěvníkům nabízí množství památek, muzeí a historických staveb. Kam ale vyrazit s dětmi, aby si návštěvu Budapešti skutečně užily?
Pár tipů, jak si i s dětmi užít Budapešť:
1. Vyjet lanovkou na Budínský hrad
Tak jako v Praze nemůžete vynechat návštěvu Pražského hradu, tak ani v Budapešti nemůžete s dětmi minout ten Budínský. Areál hradu je volně přístupný a tvoří ho celý komplex historických budov a paláců. Najdete tady mj. i Národní galerii nebo Zámecké muzeum. Děti bude ale nejvíc zajímat výměna stráží a výhledy na Dunaj a město podél řeky. Celé rozlehlé nádvoří je přístupné zcela zdarma, při návštěvě jednotlivých budov (galerie, muzeum) pak platíte samostatné vstupné.
Na Budínský hrad se dostanete buď pešky výšlapem do kopečka nebo pohodlně zubačkou. Místní „lanovka“ (podobná té na Petřín) je atrakcí sama o sobě. V poslední době je ale často zavřená, takže si raději ověřte její provozní dobu (TADY). Zubačka vás vyjde na 4.000,- HUF (cca 250,- Kč) pro dospělého a 2.000,- HUF (125,- Kč) pro dítě od tří let. Nástupní stanici na zubačku najdete kousek od Řetězového mostu a spolehlivě jí poznáte podle davu turistů. Pokud nechcete využít zubačku a pěšky se vám taky nechce, můžete využít některý z autobusů a turistických vláčků, které najdete hned vedle nástupní stanice. Pěšího výstupu se ale nemusíte bát, cesta je sice do kopce, ale není to nic dramatického – vyjedete v pohodě i s kočárkem. My to vyšlápli všichni a klidnou chůzí za 15 min jsme byli nahoře.
2. Omrkněte Budapešť z vyhlídky Matyášova chrámu
Kousíček od areálu Budínského hradu najdete úžasný Matyášův chrám. Pokud bysme hledali centrum celého historického hradního komplexu, bude to tady. V malém parčíku u chrámu si můžete odpočinout ve stínu na lavičce, dát si malý oběd nebo i zajít pro proviant do (snad) jediného normálního obchodu v celém historickém centru (hledejte obchod Prima přímo na hlavní spojnici hradu a chrámu). Většina turistů bude mít stejný nápad, takže právě v tomhle místě jich potkáte nejvíc.
Matyášův chrám je krásný i zevnitř, takže stojí určitě za návštěvu. Co ale oceníte nejvíc, je vyhlídka na Budapešť přímo z věže chrámu. Když pěšky vystoupáte všech 197 schodů, otevře se vám úžasná vyhlídka na celou maďarskou metropoli. Pokud chcete v hradním komplexu investovat do jediné památky, vyberte právě tuhle. Výstup na věž a vyhlídka na město je zážitek, který si děti z Budapešti budou pamatovat.
Vstupenky koupíte v jedné z pokladen po pravé straně chrámu a vyjde vás na 2.500,- HUF (160,- Kč) pro dospělého, resp. 1.900,- HUF (120,- Kč) pro dítě do chrámu a 2.900,- HUF (185,- Kč) pro dospělého, resp. 2.400,- HUF (150,- Kč) pro dítě do věže. Dobrá zpráva je, že děti pod 6 let neplatí. Vstup na vyhlídku je organizovaný a vpouští se vždy v celou hodinu (schodiště je dost úzké a nemůžou se tak míchat skupiny turistů jdoucích nahoru a dolů). Pokud chcete mít jistotu, že se na vás s prohlídkou dostane, pořiďte si vstupenky online, a to TADY.
3. Prozkoumejte Rybářskou baštu
Hned vedle Matyášova chrámu najdete další z ikonických budapešťských památek – Rybářskou baštu. Je to památka sice bez výrazné historické hodnoty (postavená až na začátku 20.tého století), ale k Budapešti už prostě patří. Opevnění, které nikdy nesloužilo svému účelu, ale mělo pouze zkrášlit příhradní areál, je téměř kompletně volně přístupné. Komplex sedmi věží, spojených cimbuřím, tak můžete prozkoumat skoro celý a obdivovat z něj výhledy na řeku a Parlament. Pokud by vás přesto lákal vstup na nejvyšší věž bašty, pak musíte zaplatit vstupné (stejná pokladna jako pro Matyášův chrám).
4. Zajděte na návštěvu Parlamentu
Pokud po shlédnutí celého hradního komplexu nebudete mít ještě dost historických památek, pak s dětmi vyražte na prohlídku budapešťského Parlamentu. Nejkrásnější výhledy na něj jste si užili z Rybářské bašty, takže teď je čas na prohlídku vnitřních prostor. Místním NEJ jsou maďarské korunovační klenoty, uložené v nejkrásnějším sále celé budovy. Nákup vstupenek se doporučuje předem online – mrkněte SEM. Na vnitřní prostory Parlamentu zatím nemáme štěstí, tak snad po příští návštěvě Budapešti poreferujeme osobní zkušeností.
5. Za chládečkem do Skalního kostela řádu Paulínů
Další památka Budapešti, která je pěšky dostupná z centra města, je Skalní kostel řádu Paulínů – netradiční kostelík umístěný v přírodní jeskyni. Z centra města přejdete Dunaj po Mostu Svobody (Szabadság híd) a na malém ostrohu přímo před vámi uvidíte vstup do kostela (resp. do jeskyně). Prohlídka je placená – 850,- HUF (55,- Kč) dospělý, 650,- HUF (40,- Kč) pro děti nad 10 let, mladší zdarma a zabere cca 45 min. Nejde o náročnou prohlídku a zejména v letním vedru bude ochlazení v jeskyni pro děti vítanou vzpruhou. Ověřit otevírací dobu jeskyně doporučujeme TADY.
6. Vyšlapněte si za Sochou Svobody na Vrch Gellert
Od Skalního kostelíka můžete vyrazit na náročnější výšlap na Vrch Gellért. Přímo rovně za nosem do prudkého kopce a po jednom kilometru stanete u vojenské citadely a pod nohami maďarské Sochy Svobody. Cestu si můžete maličko prodloužit i o několik dětských hřišť (musíte ale odbočit z hlavní – nejkratší – trasy směrem více na západ).
7. Zajděte v Budapešti na langoš!
Po všech navštívených památkách budete zákonitě potřebovat nějakou vzpruhu a čím jiným doplnit síly v Maďarsku, než právě typickým langošem. V centru Budapešti najdete bezpočet restaurací a bufetů, které je nabízí. Ceny jsou téměř srovnatelné, takže záleží spíš na šíři langošového výběru. Některé kombinace jsou skutečně vražedné, ale u nás vyhrává dětská klasika – langoš s nutellou…
8. Dejte si kafe u tukanů
Ryze dětskou záležitostí v Budapešti je návštěva místní ZOO Café Budapest. Kavárna není nijak extra hezká, nemá ani zázračný výběr nabízených nápojů. Vaše děti se ale rozhodně zabaví se zvířecími obyvateli kavárny. Ke stolu obsluha postupně přináší různé ochočené živočichy (např. hada, chameleona, želvu, králíčka, atd.), se kterými si můžete chvíli pohrát. Kavárnou se vedle toho volně prochází kočky a podívat se můžete i na další obyvatele umístěné v teráriích (hadi, strašilky, tukani, atd.)
Návštěva trvá hodinu a půl a v rámci ní si musíte objednat minimálně jeden nápoj na osobu. Ceník nápojů (které jsou pochopitelně výrazně dražší než jinde) a veškeré bližší info naleznete TADY. Vstupné není žádné – zaplatíte ho v ceně nápojů a jídla. Rezervace do kavárny je naprosto nezbytná. Nám na e-mail s dotazem na rezervaci nikdo nereagoval. Zkusili jsme tedy na uvedené telefonní číslo poslat zprávu přes WhatsApp, a odpověď kupodivu přišla obratem. Doporučujeme také dorazit včas, raději s mírným předstihem. Návštěva kavárny je striktně časově limitovaná, vpouští vždy celou skupinu návštěvníků na daný čas najednou. Pokud dorazíte později, prostě o svůj čas v rámci návštěvy přijdete a o pohlazení některého ze zvířátek už nedoženete.
9. Ochutnejte hambáč Harryho Pottera
Máte-li doma milovníka Harryho Pottera, pak rozhodně nemůžete minout místní restauraci The Magic Budapest. Restaurace ryze ve stylu Harryho Pottera vaše děti okouzlí a navíc – výborně tady vaří. Ochutnat můžete třeba nápoj krásy nebo Hagridův megaburger. Stylová je totiž nejen výzdoba restaurace, ale i jídelní lístek. Kouřící kotlík jako highlight celé návštěvy pak dostanete k jakékoliv objednávce. Ceny jsou s ohledem na typ podniku vyšší, ale opravdu jsme si všichni pochutnali, takže návštěva skončila kompletní spokojeností dětí i rodičů. Navíc, pokud nechcete objednávat kompletní večeři pro všechny členy skupiny, nemusíte. Stačí když si objednáte třeba jen dezert (dračí vafle jsou výborné) a atmosféru podniku si užijete i tak.
Vstupné se neplatí, opět se kompenzuje vyšší cenou v rámci nabízeného menu. Rezervaci – zejména na víkendové dny – udělejte hodně předem, i dva měsíce dopředu je plno. Ceník jídel a rezervační stránku najdete TADY. Pokud neplánujete návštěvu dostatečně v předstihu, zkuste projít kolem restaurace a náhodně se zeptat na volný stůl. Rezervace jsou nezávazné, takže můžete mít štěstí a volné místo seženete i přímo na místě.
Pokud vás snad náhodou neoslovuje bradavická parta, tak hned ve vedlejší ulici jsme objevili stejný koncept restaurace, a to ve stylu Pirátů z Karibiku. Rezervace na večeři s Jackem Sparrow najdete TADY.
Co dalšího Budapešť pro vaše děti nabízí?
10. Budapešťské termální lázně
K Budapešti bezpochyby patří léčebné lázně. Nejznámější jsou lázně Széchenyi (bližší info TADY) nebo lázně Gellért (bližší info TADY). Návštěva obou bude bezpochyby skvělý zážitek. My zatím vzhledem k cenám vstupného (cca 10.000,- HUF / osoba, tj. cca 650,- Kč) a nechuti dětí „pouze“ plavat v bazénu neabsolvovali. Vstupenky v akčních cenách můžete sledovat třeba i této stránce.
11. Aquaworld – největší aquapark Budapešti
Dětsky přijatelnou alternativou lázní je veliký budapešťský Aquaworld. S cenou celodenního vstupného 9.700,- HUF (620,- Kč) pro dospělého, resp.4.900,- HUF (315,- Kč) pro děti je tahle varianta pro cestovatele s dětmi rozhodně zajímavá. Hledáte-li celodenní in-door budapešťskou aktivitu pro děti, pak Aquaworld bude to pravé. Aquaworld nabízí i vlastní hotel a spoustu dalších služeb – veškeré info najdete ZDE.
12. Relax a Margaretin ostrov
Další, nejen koupací dobrodružství zažijete v termálních lázních Palatinus na Margaretině ostrově. Celý tento ostrov je jedna velká rekreační zóna. Najdete tady krásný park, japonskou zahradu, zpívající fontánu i minizoo. Už jen procházka po ostrově vystačí jako samostatný program na minimálně půl dne. Pokud chcete využít i lázně, vyhraďte si rozhodně celý den.
Lázně Palatinus jsou venkovní, ale díky teplé termální vodě jsou otevřené celoročně. Část zážitkových bazénů je v provozu jen od května do září, ale hlavní část lázní s největšími bazény funguje po celý rok. Se vstupným 3.500,- HUF (220,- Kč) pro dospělého a 2.400,- HUF (150,- Kč) jsou rozhodně zajímavou volbou. Mrknout na bližší informace se můžete TADY.
13. Vyhlídkové kolo – Budapešť Eye
Při toulkách po centru města prostě nemůžete přehlédnout Budapešťské oko. Přestože ve velkých městech se obdoby londýnského Eye vyrojily jak houby po dešti, prohlídka centra města z kabinky obřího kola je určitě lákavá. Vyhlídkové kolo najdete v menším centrálním parku, s dětským hřištěm a hromadou fontán, kousíček od baziliky svatého Štěpána.
Vstupné je 3.900,- HUF (250,- Kč), resp. 2.100,- HUF (135,- Kč) pro děti. Otevírací dobu a bližší info můžete najít TADY. Nejlepší atmosféru mají jízdy při západu slunce a v brzkých večerních hodinách, to se pod kolem tvoří i větší fronty.
14. Plovoucí autobus na Dunaji
Ryze netradiční budapešťskou atrakcí je Plovoucí autobus. Po Dunaji se tak namísto tradičních výletních lodí můžete projet třeba právě – věřte nevěřte – v autobuse. Viděli jsme při procházkách Budapeští plovoucí autobus několikrát a rozhodně tedy budí pozornost. Vzhledem k cenám vstupenek ale zatím zůstáváme na břehu.
Kdo by chtěl vyzkoušet, pak vstupenky v ceně 10.000,- HUF (640,- Kč) za dospělého a 8.000,- HUF (515,- Kč) za dítě může koupit TADY.
TIP – Pokud budete v Budapešti s dětmi trávit víc času, zvažte pořízení městské karty. Můžete na ní cestovat v MHD, využít volný nebo výrazně zlevněný vstup do muzeí a památek a taky využít slevy např. do restaurací, obchodů a na nejrůznější zábavní programy. Karta se dá pořídit ve třech různých variantách (turistická, městská, objevitelská) a na různou délku platnosti – 1 až 5 dní. Cena se pak pohybuje podle vybrané kombinace mezi 30,- Euro až 116,- Euro. Detailní podmínky se dozvíte na oficiální stránce karet nebo můžete kartu rovnou objednat, třeba i v kombinaci s jinou službou.
Zaujala vás Budapešť a chcete vědět něco víc o její návštěvě s dětmi? Třeba se podívat na reálné záběry? Pak mrněte k nám na Instagramový profil, kde ve výběru z cest najdete i zážitky z Budapešti.
Touláte se Maďarskem a hledáte další tipy, kam se s dětmi vypravit? Co třeba do lázní v Sárváru?
Zajímají vás i jiná krásná místa, která můžete s dětmi objevovat? Podívejte na další články na našem webu z nejrůznějších koutů světa.
6 Responses