Carcassonne 🏰 – s dětmi do středověké Francie

Carcassonne – středověké opevněné město a hrad jižní Francie 🏰   V jižní Francii, mezi městy Toulouse a Montpellier najdete jedno z nejznámějších francouzských historických měst – Carcassonne. Oprávněně se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších francouzských památek. My jsme si na návštěvu tohoto středověkého skvostu vyhradili čas při naší cestě obytnou dodávkou ze Španělska zpátky […]

hradby opevněného města a hradu Carcassonne, pod ochranou UNESCO

Carcassonne – středověké opevněné město a hrad jižní Francie 🏰

 

V jižní Francii, mezi městy Toulouse a Montpellier najdete jedno z nejznámějších francouzských historických měst – Carcassonne. Oprávněně se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších francouzských památek. My jsme si na návštěvu tohoto středověkého skvostu vyhradili čas při naší cestě obytnou dodávkou ze Španělska zpátky do Čech.

Carcassonne najdete asi 70 km severozápadně od Perpignanu a méně než 250 km od prvního většího španělského letoviska LLoret de Mar.  Jeho historie sahá až do dávných dob, kdy zde stávalo galské oppidum. Dnes je Carcassonne známé především díky své středověké pevnosti, která patří k nejzachovalejším v Evropě. V roce 1997 zařadila organizace UNESCO Carcassonne na seznam kulturních památek.

opevnění hradu a města Carcassonne v jižní Francii

Doprava

Do Carcassone se můžete dostat pohodlně vlakem – město  má vlastní vlakovou stanici nebo letadlem na místní menší letiště na okraji města. Většina cestovatelů z Čech dá ale nejspíš přednost klasické pozemní trase autem. Carcassonne si je vědomo své výjimečnosti a s návaly turistů umí poměrně dobře pracovat. Přímo před branami města tak najdete placená parkoviště, kde s trochou štěstí zaparkujete, i když přijedete v hlavní návštěvní hodiny.

 

Do Carcassonne obytňákem

Pokud pojedete dodávkou nebo obytným vozem, musíte zaparkovat na parkingu cca 800m před vstupem do města. Na parkovištích pro osobní auta najdete tradiční francouzské vjezdové brány, které žádné auto vyšší 1,9m nepustí. Parkoviště pro dodávky a obytňáky funguje i jako stellplatz (bez přidružených služeb), takže tady můžete v klidu strávit i celou noc. Stejně tak jsme to udělali i my – přijeli jsme večer, noc strávili na parkovišti a hned brzy ráno vyrazili do města, které tak bylo úplně prázdné, bez turistů. Cena parkovného je rozumná – platíte pouze v čase od 8:00 do 20:00 a to po čtvrthodinách. Zaplatíte tedy přesně tolik, kolik času ve městě strávíte. Např. 6 hodin parkovného vás vyjde na 10,- Euro.

 

Město Carcassonne – pevnost Carcassonne – hrad Carcassonne – 🏰???

Co to vlastně je Carcassonne? Je to město nebo pevnost nebo hrad? Vlastně všechno dohromady.

Carcassonne si nepředstavujte jako tradiční historickou památku, která je otevřená pro návštěvníky jen v rámci otevírací doby. Není to jen nějaký hrad nebo pevnost. Carcassonne je město. Živé a funkční město. Takže nemá žádnou „otevírací dobu“. Kdykoliv do města dorazíte, můžete si ho projít a pokochat se středověkou architekturou.

Město samotné je rozdělené na dvě části. Větší část zabírá „nové“ město, kde se bydlí a žije stejně, jako v jakémkoliv jiném francouzském městě. Menší část pak zabírá „staré město“ – pevnost Carcassonne, obehnaná hradbami. Jakmile vstoupíte za hradby starého města, označovaného jako La Cité de Carcassonne, ocitnete se o pár století nazpět. Vše, co stojí za nedobytnými hradbami, si udrželo svůj středověký ráz. Přestože tady najdete desítky obchůdků s turisticky nezbytnými suvenýry, restaurace i kavárny, vše působí původním dojmem a vytváří krásnou atmosféru. Uvnitř této středověké části města pak najdete jako jednu z několika zásadních památek  i samotný hrad Carcassonne.

vnitřní prostory a chodby hradu Château Comtal

 

Vstupné do hradu Carcassonne (Château Comtal)

Vstup do opevněné části města – La Cité de Carcassonne – je zcela bezplatný a můžete ho navštívit libovolně 24/7. To se ale pochopitelně netýká dalších turistických atrakcí, jako historických budov, stánků se suvenýry a kaváren. 🙂 Zatímco městem můžete bloumat úplně zadarmo, návštěva vnitřního hradu Carcassone už je zpoplatněná. Vnitřní hrad nebo-li Château Comtal je původní hraběcí sídlo uvnitř opevněného města. Vstupné je 11,- Euro / dospělá osoba a všechny děti a mladiství z Evropské unie mladší 26ti let mají vstup úplně zdarma. Vstupenky kupujete buď přímo na pokladně před vstupem do hradu nebo on-line. Na místě často bývají i větší fronty na několik desítek minut, takže on-line vstupenka bude určitě zajímavější volba.

Hrad je otevřený v sezóně (duben- září) od 10:00 do 18:30, mimo sezónu (říjen – březen) pak od 9:30 do 17:00.

My jsme vstupenky do hradu Carcassonne (Château Comtal) kupovali na místě, ale vzhledem ke stávkové pohotovosti Francouzů to nebylo úplně bez problémů. Ještě v 11 hodin dopoledne nebyli úplně rozhodnutí, zda hrad otevřou, či nikoliv (no, i to je Francie…). Nakonec se poštěstilo a my se do hradu dostali. Součástí návštěvy hradu je i vstup na hradby a celá prohlídka opravdu stojí za to, takže nelitujte čas a peníze navíc a určitě si ji přikupte. Prohlídky jsou zcela samostatné, nejdete s žádným průvodcem, ale procházíte se svým vlastním tempem po celém vycházkovém okruhu, včetně vrchní části hradeb. Nám zabrala prohlídka hradu a hradeb asi hodinu a půl. Pokud by vás lákaly nějaké nadstavbové služby, jako vlastní průvodce nebo audioposlech, zkuste se podívat na nabídky TADY.

pohled na hradby a věže opevněného města a pevnosti Carcassonne ve Francii

 

Co vidět a zažít v Carcassonne

V případě, že máte na prohlídku Carcassonne jen pár hodin, musíte určitě navštívit staré opevněné město. Proplétat se křivolakými středověkými uličkami, prozkoumat opevnění a největší vstupní brány do města – Porte d’Aude a Porte Narbonnaise vám zabere několik hodin. Zapomenout nemůžete ani na nádhernou gotickou baziliku St. Nazaire et St. Ceise. Pokud připočtete prohlídku vnitřního hraběcího hradu Château Comtal, pak jen v samotném vnitřním opevněném městě můžete strávit 5 až 6 hodin.

My jsme si s dětmi prošli komplet staré město, včetně hradu. Prolezli jsme všechny vstupní brány, slepé uličky i hradby a strávili jsme tak v Carcassonne s dětmi víc než 6 hodin. Celou prohlídku absolvovali naši junioři (3 a 7 let) po svých a s naprostým nadšením. Pokud chystáte na návštěvu Carcassonne s dětmi, tak vůbec neváhejte. Pro kočárkové děti sice není prohlídka úplně ideální, ale pokud už vaši caparti šlapou po svých, určitě si prohlídku naprosto užijí.

Pokud si na Carcassonne vyhradíte více času, pak určitě vyražte i do „nové“ části města. Ta může nabídnout několik zajímavých historických budov a taky typický francouzský život.

Jestli budete mít možnost, pak rozhodně zůstaňte v Carcassonne po setmění. Nasvícené věže opevnění a lehce zšeřelé uličky pevnosti jsou naprosto úžasné. Jakmile se zavřou poslední stánky se suvenýry a město opustí jednodenní návštěvníci, pak teprve si Carcassonne vychutnáte v té pravé atmosféře.

Pokud si z Carcassonne chcete navíc odvézt i ty nejvíc „cool“ fotografie, pak zamiřte kousek dál od města na místo zvané Belvédère d’Auriac, odkud pořídíte skvělé panoramatické záběry celého opevněného města.

 

Kde se v Carcassonne ubytovat

Pokud se rozhodnete strávit v Carcassonne alespoň jednu noc, máte na výběr z celkem široké nabídky ubytování.

Parking kousek od vstupní brány Porte Narbonnaise fungující jako bezplatný stellplatz pro obytná auta a dodávky v čase od 20:00 do 8:00 hod. je super řešení pro „obytkáře“ a nenáročné cestovatele v autech.

Trochu více pohodlí pak můžete mít například v ubytování v soukromém apartmánu. Levnější varianty najdete mimo staré město, ale pořád v bezprostřední blízkosti hradeb. Třeba tento Appartements Cote pont Vieux nabízí ubytování pro dvě osoby na jednu noc s cenou již od 1.500,- Kč.

O něco luxusnější ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu přímo uprostřed starého města pak nabízí třeba Hôtel Le Donjon. Ubytování na jednu noc pro dva můžete mít už od 2.900,- Kč.

Pokud byste hledali úplnou pecku, pak TOP ubytování v Carcassonne najdete v pětihvězdičkovém Hotelu de la Cité & Spa MGallery. Za cenu startující na 5.500,- Kč pro dvě osoby dostanete ubytování na „zámečku“ s původní výzdobou, ale moderními službami a dokonce s venkovním bazénem.

top hotel, nejlepší ubytování v Carcassonne, ve starém městě v původním středověkém zámečku

 

TIP :
Pořiďte k návštěvě francouzského Carcassonne jeho českou – papírovou – verzi. Kdo by neznal populární společenskou hru se stejnojmenným názvem. Desková hra Carcassonne je skvělá taktická hra pro děti. My doma základní verzi hrajeme s dětmi už od jejich 4 let. Ale to je pochopitelně zapotřebí přihmouřit oči nad pravidly a trochu zohlednit taktické schopnosti juniora. Hru Carcassonne jsme doma vytáhli právě po návštěvě francouzského opevněného města a nadšení dětí bylo nezměrné. Vypadá to, že musíme dokoupit i některé z mnoha rozšíření hry Carcassonne. Dokonce jsme tuhle zahlédli rozšíření i Carcassonne Safari. 🙂

 

Chcete vědět něco víc o návštěvě města Carcassonne s dětmi? Třeba se podívat na reálné záběry? Pak mrněte k nám na Instagramový profil, ve výběru z cest najdete i naši návštěvu Carcassonne.

Zajímají vás i jiná krásná místa, která můžete navštívit s dětmi? To se podívejte na další články na našem webu.

 

pohled na bránu Porte d’Aude na hradbách

Facebook
Twitter
LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články