Cestovní doklady do zahraničí
Pro cestování mimo naši krásnou Českou republiku potřebujete oficiální cestovní doklad. Co to je a kde se k němu dostat? Pojďte si přečíst, jaké máte možnosti a vyberte si tu správnou!
Občanský průkaz
Klasický občanský průkaz, kterým prokazujete svou totožnost i doma, v České republice, můžete využít také k cestování. Pokud se vaše cestovní plány omezí na Evropu, stačí vám k překročení hranice většiny zemí jenom občanka v kapse. S výjimkou Velké Británie (POZOR, to je poměrně novinka), Ukrajiny, Běloruska, Ruska, Turecka a Grónska můžete po evropských zemích cestovat na občanský průkaz (aktuální stav k 5/2024).
Projít s touto formou dokladu můžete jak pozemní hraniční přechody, tak i ty letištní. Pokud např. letecká společnost uvádí, že žádá předkládat cestovní pasy, pak na to na území evropských států (vyjma uvedených výjimek) nemá nárok a musí vás bez omezení pustit i s občanským průkazem. Občanka pak slouží i k případné kontrole uvnitř státu, do kterého cestujete.
Nezapomeňte ale, že pro cestování je již dávno povinnost mít platný cestovní doklad (tedy i občanský průkaz) pro všechny osoby, včetně dětí. Mít dítě zapsané v občance nebo starém pasu NESTAČÍ a dostali by jste se do velkých problémů. Např. i při výjezdu za nákupy do Polska nebo na túru do Tater byste měli mít u sebe i doklady pro děti.
Občanský průkaz si můžete zařídit i pro děti mladší 15ti let, klidně i pro miminka. U takové občanky je pouze omezená délka platnosti – na 5 let (kvůli rychlejším změnám podoby u rostoucích dětí). Pokud neplánujete vyjíždět s dětmi mimo okruh Evropy, postačí jim k cestování občanský průkaz.
Za vydání občanského průkazu v běžné lhůtě pro osoby 15+ se neplatí. Za doklad pro dítě mladší 15ti let zaplatíte správní poplatek 100,- Kč. Pokud vás tlačí čas, můžete požádat o vystavení RYCHLOOBČANKY. Tu vám vystaví do 5-ti pracovních dní a zaplatíte za ní 500,- Kč, popř. 300,- Kč za doklad pro děti mladší 15ti let. Pokud máte ještě méně času, můžete požádat o rychlodoklad vydávaný do 24 hodin. Ten pak stojí – 1.000,- Kč, popř. 500,- Kč za doklad pro děti mladší 15ti let.
Zajímají vás podrobnosti k RYCHLODOKLADŮM? Klikněte na tento článek.
Další podrobnosti k tomu, jak si zařídit občanský průkaz, k délkám platnosti, specifickým situacím apod. najdete shrnuté na oficiálních stránkách Ministerstva vnitra.
TIP: Jak dospělí, tak děti můžou vlastnit oba dva typy cestovního dokladu, tedy občanku i pas. Vydání jednoho, nevylučuje druhé. Doporučujeme tedy vyřídit pro děti pro jistotu oba typy dokladů a používat je podle destinace, kam zrovna míříte.
Cestovní pas
Cestovní pas je oficiální mezinárodně uznávaný cestovní doklad. Cestovat s ním tak může po celém světě, případně se s ním můžete prokazovat podobně jako s občanským průkazem i na území naší republiky. Česká republika vydává cestovní pasy s tzv. biometrickými údaji – pas je opatřený čipem, který obsahuje digitální zobrazení obličeje a otisky prstů jeho vlastníka. S doklady bez biometrických údajů se setkáte už jen výjimečně – půjde o staré doklady před koncem platnosti (nebo i po 🙂 ).
Vlastní pas musí mít VŠECHNY cestující osoby, včetně nemluvňat. Doby, kdy bylo možné mít dítě zapsané v cestovním pase rodičů jsou dávno pryč. Nyní již tato možnost vůbec NEEXISTUJE. Přestože se vám to může zdát zvláštní, i novorozenec bude cestovat na svůj vlastní doklad. Na to je třeba myslet především v situacích, kdy plánujete cestovat s velmi malým miminkem nebo se vám dítě narodí v zahraničí – zde musíte obratem žádat o vydání pasu ambasádu nebo konzulát.
Žádost
O cestovní pas si můžete požádat na jakémkoliv městském či obecním úřadě s rozšířenou působností (tj. tam, kde mají pracoviště na vydávání osobních dokladů). Místo podání žádosti NENÍ vázané na vaše trvalé bydliště. Využít tak můžete libovolný úřad v rámci ČR.
Další možností je požádat přímo u Ministerstva vnitra (viz níže – zkrácené lhůty pro vydání) nebo v zahraniční na české ambasádě či konzulátu. To využijete především v případech, že v zahraničí dlouhodobě žijete nebo přijdete o platné doklady, ať už ztrátou nebo krádeží. Ambasáda / konzulát pak vystavuje tzv. náhradní doklad, na který můžete dojet domů do ČR.
Možnost požádat si o pas ON-LINE v tuto chvíli neexistuje, vždy je třeba se OSOBNĚ dostavit na úřad. Za děti mladší 15ti let podává žádost rodič (resp. zákonný zástupce, poručník, opatrovník, pěstoun apod.), ale děti se musí také dostavit osobně, a to kvůli focení.
Při podání žádosti vás vyfotí a jednoduchým způsobem „odeberou“ otisky dvou prstů. Otisky prstů se odebírají až od 12ti let věku, menší děti otisky nedávají. Žádost o pas musíte také podepsat, a to na elektronickou tabulku. I povinnosti podpisu jsou zbaveny děti – podepisují se až starší děti školní věku, které jsou už schopné se samostatně „rozumně“ podepsat. Podpis je následně zobrazený přímo v dokladu.
Za vydání cestovního pasu v běžné lhůtě zaplatíte správní poplatek 600,- Kč. V případě dětského pasu (pro děti mladší 15ti let) se poplatek snižuje na 100,- Kč.
Lhůty
O pas pro sebe nebo své děti si žádejte v dostatečném předstihu. V období největší cestovní sezóny před letními prázdninami se faktické lhůty pro vystavení pasu prodlužují.
Oficiální doba pro vydání dokladu je 30 dní. Tahle doba zahrnuje čas pro odeslání žádosti z úřadu, kde jste o něj požádali, samotnou výrobu dokladu a také zaslání zpátky na úřad, kde vám pas fakticky vydají. V době „mimo výletní sezónu“ můžete mít nový pas v ruce už třeba za 14 dní. Hlavně před létem ale počítejte s velkým nárůstem zájemců o cestovní doklady a s prodloužením lhůty až třeba na maximálních 30 dní.
Pokud se dostanete do časového presu (typicky těsně před odletem na dovolenou zjistíte, že pas je propadlý….), stále existují varianty, jak si s takovou situací poradit. Můžete požádat o tzv. RYCHLOPAS. Ten vám vystaví do 5-ti pracovních dní a připravte si na něj 3.000,- Kč, popř. 1.000,- Kč za doklad pro děti mladší 15ti let. Pokud máte ještě méně času, můžete požádat o rychlopas vydávaný do 24 hodin. Ten pak stojí – 6.000,- Kč, popř. 2.000,- Kč za doklad pro děti mladší 15ti let.
Všechny podrobnosti k vydávání RYCHLOPASŮ najdete v tomto našem článku.
Platnost pasu
Pas obecně platí do doby, která je v něj napsaná. Ovšem, pouze TEORETICKY! Vyjíždět do zahraničí s pasem, kterému se blíží konec platnosti je hazard. Pomiňme teď možnost, že se vám něco stane, mimo ČR se zdržíte a pas vám v mezidobí propadne. To se stává, ale není to tak časté.
Co je mnohem mnohem častější je, že vás do cílové destinace VŮBEC NEPUSTÍ. Většina např. afrických i asijských destinací má přímo v podmínkách pro vstup do země, že váš pas bude mít platnost MINIMÁLNĚ PŮL ROKU po plánovaném termínu odjezdu (nebo vstupu do země – to je různé). Pokud tedy platnost vašeho pasu končí např. v září a vy chcete odjet v květnu na dovolenou do Egypta, může vaše dovolená skončit už na letišti v Praze. Nebo hůř, doletíte do Egypta, kde vás zastaví imigrační úředník při žádosti o vízum a šupem vás prvním letadlem (nejlépe na vaše náklady), pošlou zpátky do ČR. Při plánování cesty do mimoevropské destinace se vždycky informujte na zastupitelském úřadě o požadované délce platnosti pasu pro danou konkrétní zemi. Takové informace najdete mimo jiné třeba TADY.
Vždy si proto bedlivě hlídejte platnost cestovního pasu. Jakmile se přiblíží půl roku před koncem platnosti, žádejte obratem o nový, popř. druhý cestovní pas!
Druhý cestovní pas
Věděli jste, že cestovní pasy můžete mít zcela legálně dva (i více)? Ne? Tak to si pište, že ano. Nenechte se přesvědčit o opaku, i když z vás někteří úředníci bez dostatečné praxe budou loudit původní pas při předávání nového. Na vlastnictví dvou pasů máte nárok. Takže v případě, že je to pro vás výhodné, bez obav si požádejte o druhý pas.
Dva pasy využijete např. pokud chcete cestovat do navzájem nepřátelských oblastí, kde by vízum či razítko mohlo způsobit problémy se vstupem (typicky Srbsko x Kosovo, Izrael x Sýrie, USA x země „podporující terorismus“, aktuálně Ukrajina x Rusko, apod.).
Další využití je např. při žádostech o vízum. Na některé konzulární úřady musíte odeslat pas fyzicky a obejít se bez něj i několik měsíců. A potřebujete mezitím cestovat. Nebo vás čeká on-line žádost o vízum a potřebujete do ní uvést číslo pasu. Ale zároveň víte, že v době odcestování se už váš původní pas bude blížit termínu konce platnosti? Na nic nečekám, žádám si obratem o druhý pas a na žádost o vízum už uvádím číslo nového pasu. Původní pas můžu používat zcela legálně až do doby konce jeho platnosti.
My vozíme dva pasy pro všechny členy rodiny z čistě pragmatických důvodů. Jedna sada cestuje s námi v příruční tašce. A druhá v klidu odpočívá schovaná v autě v trezoru pro případ, že by se příruční taška zalíbila nějakému nenechavci.
Druhý pas vyřídíte naprosto stejným způsobem jako cestovní pas „první“. Na úřadě byste měli uvést důvod pro vydání druhého dokladu, ale nikdo vaše odůvodnění nezkoumá. Stačí použít některý z důvodů, který jste si právě přečetli. 🙂
Pokud vás detailně zajímá proč a jak pořídit dva pasy, rozhodně si přečtěte náš článek: Druhý cestovní pas.
TIP: Zákon žádným způsobem neomezuje množství cestovních dokladů nebo přímo cestovních pasů na jednu osobu. Všude se hovoří pouze o druhém pase, ale známe i cestovatelské kolegy, kteří vlastní pasy třeba tři. Pokud je z nějakého důvodu potřebujete, klidně si požádejte i o pas č. 3, č. 4.
Výměna pasu
Existuje několik důvodů, kdy máte žádat o nový pas, přestože se ještě nepřiblížil konec platnosti toho původního.
-
Manželství, resp. změna příjmení
Pokud se vdáváte/ženíte a měníte přitom i své příjmení, pas musíte logicky vyměnit. Právě v souvislosti se svatbou ale existuje příjemná výjimka – pas s původním příjmením je platný ještě 3 měsíce po svatbě. Takže na svatební cestu v klidu a bez obav jedete s původním pasem, v kterém máte uvedené své původní příjmení.
Pokud měníte příjmení z jiného důvodu (třeba po rozvodu), uvedená výjimka NEPLATÍ. V takovém případě musíte cestovat už výhradně na nový pas, s novým příjmením.
-
Změna podoby
Ve chvíli, kdy se vzhled držitele pasu podstatně měnil, může úřad rozhodnout o skončení platnosti pasu. Týká se to zejména nejmenších dětí. Platnost pasu pro děti je sice jen 5 let, ale sami si dovedete představit, jak se dítěte během 5ti let změní. U malých dětí je lepší měnit pas třeba alespoň každé dva roky (zejména u pasů, na kterých jsou děti vyfocené jako malá miminka). Vyhnete se tak nepříjemnostem na hranicích, kde vám bdělý imigrační úředník bude chtít ukázat, kdo je v jeho zemi pánem.
Pokud i dospělý zásadním způsobem změní vzhled, je lepší o výměnu cestovního pasu požádat. Nikdo se nechce zbytečně dohadovat na hranicích kvůli vyholené hlavě, když na pasu má fotografii s vlasy do půl zad.
Další detailní informace k tomu, jak si vyřídit cestovní doklady, k délkám platnosti, specifickým situacím apod. najdete shrnuté na oficiálních stránkách Ministerstva vnitra.
Zajímají vás další tipy pro cestování (nejen) s dětmi? Pak se podívejte na další články na našem webu.
Chcete vidět i nějakou cestovatelskou realitu? Pak mrněte k nám na Instagramový profil.