Dva cestovní pasy
Pořídit si druhý cestovní pas pro jednoho člověka? Je to vůbec možné? Je to legální? A není to drahé? Pojďte si přečíst, proč jsou dva cestovní pasy dobrý nápad a jak je můžete zařídit.
Je možné mít dva cestovní pasy?
Věděli jste, že cestovní pasy můžete mít zcela legálně dva (i více) zároveň? Nejde o situaci, kdy vám u jednoho z pasů vypršela platnost a vy jste ho „zapomněli“ vrátit na úřad. Bavíme se o možnosti, kdy máte v jeden okamžik dva platné a zcela zaměnitelné cestovní pasy vydané pro jednu a tutéž osobu.
-
Je to možné? – ANO.
Nenechte se na úřadě přesvědčit o opaku, i když z vás někteří úředníci bez dostatečné praxe budou loudit původní pas při předávání nového. Na vlastnictví dvou pasů máte nárok. Takže v případě, že je to pro vás výhodné, bez obav si požádejte o druhý pas (nebo odmítněte odevzdat pas, u kterého ještě neskončila doba platnosti).
-
Je to legální? – ANO.
Zákon o cestovní cestovních dokladech s touto možností přímo počítá (ust. § 17 odst. 1 zákona č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech). Nejde tak o žádný výmysl nebo obcházení pravidel.
-
Je to drahé? – NE.
Druhý cestovní pas (a každý další) stojí stejně tolik, jako první verze. Žádný příplatek nebo extra poplatek navíc se neplatí.
-
Je to bezpečné? – ANO.
Žádné opletačky s policisty, imigračními úředníky nebo pohraniční stráží vám při vlastnictví dvou cestovních pasů nehrozí. Oba doklady jsou standardními cestovními doklady (tak jako například i občanský průkaz pro vymezené lokality) a využívat je můžete podle svého uvážení a potřeby.
-
Je to výhodné? – ANO.
Pokud cestujete častěji, než jen jednou za rok do Chorvatska (kam vám mimochodem stačí jen občanský průkaz), můžete se setkat se situací, kdy vám druhý cestovní pas hodně pomůže.
Proč mít dva cestovní pasy
Důvodů, proč mít dva cestovní pasy je hodně a záleží na vaší konkrétní cestovatelské a životní situaci. Výčet těch nejčastějších důvodů:
-
Nepřátelské státy
Dva cestovní pasy si pořiďte rozhodně v situaci, pokud chcete cestovat do navzájem nepřátelských zemí. Typicky půjde třeba o oblasti – Srbsko x Kosovo, Izrael x Sýrie, USA x země „podporující terorismus“, aktuálně Ukrajina x Rusko, apod.
Vízum či razítko v pasu z jedné země by vám mohlo způsobit zásadní problémy se vstupem do té druhé. Nespoléhejte na to, že na hranici uprosíte pohraničníka, aby vám suvenýr ve formě vstupního razítka do pasu nedal. Dobré zkušenosti s prosbou na „absenci“ razítka sice máme z Izraele i Kosova, ale lidé a předpisy se mění. Takže druhý pas bude v takových případech určitě téměř nutností.
-
Žádost o vízum
Na některé konzulární úřady musíte při podávání žádosti o vízum odeslat cestovní pas fyzicky a obejít se bez něj i několik měsíců. A potřebujete mezitím cestovat. Druhý pas je jasná volba.
-
Blízký konec platnosti pasu
Váš cestovní pas má blízko ke konci své platnosti? Neriskujte a zavčasu (alespoň rok dopředu) zažádejte o další pas. Velká část např. afrických i asijských destinací má přímo v podmínkách pro vstup do země, že váš pas bude mít platnost MINIMÁLNĚ PŮL ROKU po plánovaném termínu odjezdu (nebo vstupu do země – to je různé). Pokud tedy platnost vašeho pasu končí např. v září a vy chcete odjet v květnu na dovolenou do Egypta, může vaše dovolená skončit už na letišti.
Nebo vás čeká on-line žádost o vízum a potřebujete do ní uvést číslo pasu. Ale zároveň víte, že v době odcestování se už váš původní pas bude blížit termínu konce platnosti? Na nic nečekejte, požádejte o druhý pas a na žádost o vízum už uveďte číslo nového pasu. Původní pas můžu používat zcela legálně, až do doby konce jeho platnosti.
-
Zloději a další nenechavci
Stalo se to skoro každému – přijdete při cestě o své osobní věci. Ať už vám je ztratí na letišti nebo je vytáhne cizí ruka přímo z vašeho batohu. Hmotné statky oželíte, ale byrokracii spojené s vystavováním nových dokladů v zahraničí se každý rád vyhne. Druhý – v tomhle případě záložní – cestovní pas je bezva pojistka. Vždycky leží v druhém zavazadle nebo u druhého člena skupiny, aby jste snížilo riziko, že zůstanete zcela bez dokladů. .
-
Půjčovny a ručení pasem
Druhý pas se dobře hodí při půjčování aut a motorek v zahraničí. Např. v Asii si často půjčovny chtějí ponechat váš pas u sebe po celou dobu pronájmu vozidla. I v jiných případech (některá ubytovací zařízení, vstupy do problematičtějších objektů, apod.) se můžete setkat s požadavkem „záruky“ odložením svého pasu. A zůstat jen tak bez jakéhokoliv dokladu, to určitě nechcete.
-
Rodinné trable
Máte problematickou komunikaci s druhým rodičem svých dětí? Narážíte u svého EX partnera/ky na situace tipu – „jejda, nevím kde má holka pas, asi ho ztratila“ nebo „zrovna synovi bohužel pas propadl, to je ale smůla“, apod.? Řešením je pořídit svému dítěti druhý cestovní pas, který bude ve vašem držení. Každý zákonný zástupce (rodič) má právo požádat o cestovní doklady pro své nezletilé děti. Stačí vám k tomu pouze rodný list (i duplikát) dítěte – SOUHLAS druhého rodiče NEPOTŘEBUJETE. (Jinak je tomu u samotného vycestování dítěte do zahraničí, ale to jiná kapitola příběhu).
My vozíme dva pasy pro všechny členy rodiny z čistě pragmatických důvodů. Jedna sada cestuje s námi v příruční tašce. A druhá v klidu odpočívá schovaná v autě v trezoru pro případ, že by se příruční zavazadlo zalíbilo nějakému nenechavci.
Kolik můžu mít cestovních pasů?
Zjednodušeně řečeno – cestovních pasů můžete mít tolik, kolik potřebujete. Zákon žádným způsobem nelimituje množství cestovních dokladů nebo přímo cestovních pasů pro jednu osobu. Dikce zákona i přímo hovoří o „dalším cestovním pase“, nikoliv o „druhém cestovním pase“. Z toho jednoznačně vyplývá, že v případě odůvodněné potřeby můžete pasů vlastnit i více. Sami známe cestovatelské kolegy, kteří vlastní pasy třeba tři. Pokud z nějakého důvodu potřebujete, klidně si běžnou cestou požádejte i o pas č. 3, č. 4 atd.
Dva cestovní pasy pro dítě
Může mít dva cestovní pasy i dítě mladší 18ti let? Jistě. Na děti se pro držení dvou a více dokladů vztahují stejné podmínky jako na dospělé.
U dětí hlídejte ještě speciálně dvě další situace – platnost a změnu vzhledu.
- Dětské pasy mají kratší dobu platnosti – vydávají se jen na 5 let. Takže u nich ještě důležitější hlídat nadcházející konec platnosti.
- Cestovní pas pozbývají platnosti nejenom skončením doby, ale i při zásadní změně vzhledu držitele. To je zásadní zejména hlavně u nejmenších dětí. Platnost pasu pro děti je sice obecně 5 let, ale sami si dovedete představit, jak se malé dítěte během 5ti let změní. U nejmenších dětí je lepší měnit pas alespoň každé dva roky (zejména u pasů, na kterých jsou děti vyfocené jako malá miminka). Vyhnete se tak nepříjemnostem na hranicích, kde vám bdělý imigrační úředník bude chtít ukázat, kdo je v jeho zemi pánem.
Jak vyřídit druhý cestovní pas
Druhý (třetí, čtvrtý) cestovní pas si vyřídíte naprosto stejným způsobem jako ten „první“. Navíc oproti standardní prodceduře po vás na úřadě budou žádat uvést důvod pro vydání druhého dokladu. Použijte klidně jeden z důvodů, které jsme napsali my v tomto článku – nikdo vaše odůvodnění zkoumat nebude a nemusíte ho nijak dokládat. Důvod jednoduše vyplníte do kolonky formuláře formou čestného prohlášení.
To, jak si běžnou cestou pořídit cestovní doklad si přečtěte třeba v TOMTO NAŠEM článku. Pokud jste v časovém presu, nevynechejte informace o RYCHLODOKLADECH.