Klodzko s dětmi: 7 tipů, co vidět a zažít
Přemýšlíte, kam vyrazit s dětmi na víkendový výlet za hranice? Vyzkoušejte polské město Klodzko (polsky Kłodzko)! My máme tohle krásné polské město jen kousíček od domova, takže sem jezdíme opravdu často a máme pro vás zaručené tipy, co vidět v Klodzku, abyste si den (nebo spíš dva) užili naplno.
1. Pevnost Klodzko pro děti – historie a dobrodružství v podzemí
Hlavní atrakcí, kterou musíte v Klodzku s dětmi navštívit, je pevnost nad městem. Komplex pevnosti – valy, hradby i podzemní tunely, a k tomu expozicemi s vojenskou tématikou – to je program na několik hodin. Rozhodně si nechte časovou rezervu, protože tuhle tvrz neprojdete jen tak snadno.
Začít můžete výstupem ke vchodu tvrze od hlavní ulice. Pokud půjdete směrem vpravo a vystoupáte po železných schodištích až na úbočí tvrze, narazíte na 📍 stezku, která obchází pevnost z východu a je zdarma! Můžete se pokochat krásnými 📍 výhledy na město a řeku. Na konci této stezky, která je několik set metrů dlouhá narazíte na lanové centrum. Vrátit se musíte stejnou cestou zpět nebo můžete sejít po malém železném schodišti 📍 po úbočí kopce na východní stranu města.
Pro vstup do vnitřních prostor tvrze 📍 se vydejte vlevo a projděte vstupní bránou. Na malém nádvoří pak najdete pokladnu, obchody se suvenýry a další nezbytnosti.
Přímo v tvrzi máte k dispozici dva samostatné placené okruhy:
- Horní trasa – samostatná procházka areálu tvrze s valy, vyhlídkou na město a všemi vojenskými expozicemi
- Podzemní labyrint – prohlídky komplexu protiminových chodeb tvrze s průvodcem
Ke každému okruhu se platí vstupenka samostatně a koupíte je až přímo v areálu tvrze. Spodní pokladna na hlavní ulici je určená jen pro podzemní turistickou trasu podzemím měšťanských domů, viz níže ⬇️.
Popis obou tras tvrze s jejich specifiky najdete tady. Pozor hlavně na omezení, že do podzemního labyrintu NEPUSTÍ děti mladší 5ti let. Máme s tím i osobní zkušenost, na pokladně opravdu vyžadují evidentně starší dítě nebo doklad o věku.
V létě tvrz nabízí hromadu dalších akcí, např. extra populární Noční prohlídky. Pro bližší informace se podívejte na web klodzké tvrze.
- Časová dotace: alespoň 3 hodiny + 1,5 hodiny na podzemní labyrint
- Vstupné:
– vnější hradby zdarma
– horní trasa 38 PLN (cca 220,- Kč), pro děti 30 PLN (cca 175,- Kč), děti do 5ti let zdarma
– horní trasa + labyrint 60 PLN (cca 350,- Kč), pro děti 50 PLN (cca 290,- Kč), děti do 5ti let nemají přístup

2. Pevnost Ovčí hora (Fort Owcza góra) – opuštěný objekt plný tajemna
Věděli jste, že Klodzko má pevnosti dvě? Nejen hlavní turisticky lákavý objekt tvrze, ale i menší, boční pevnost Fort Owcza Góra (Pevnost Ovčí hora) je pro návštěvu s dětmi jako stvořená.
Tuto druhou, menší pevnost – která měla původně za úkol chránit objekt hlavní tvrze – najdete na 📍 východní straně města za řekou.
Oproti hlavní tvrzi je tento objekt zcela volně přístupný, a to 24/7. Žádné ploty, žádná brána, žádná ostraha, nic. Je to spíš takový městský park, ve který se původní obrovský komplex tvrze proměnil poté, co zarostl náletovými rostlinami a stromy. Pevnost stojí opuštěná, s volně přístupnými tunely, chodbami a šachtami. Jen opravdu dobře koukejte, kam šlapete…
Pokud vás láká průzkum starých opuštěných objektů, budete tady jako v ráji. Komplex je obrovský – postavený ve tvaru hvězdy, se dvěma příkopy a třemi valy. Do chodeb a tunelů můžete volně vstupovat a kdo má dost odvahy, může prozkoumat opravdu kilometry prázdných prostor bývalé tvrze.
Rekonstrukcí prošla jen malá část – bývalé ubikace vojáků, ty ale nejsou běžně uvnitř přístupné. Nad kasárnami najdete také pěkné, 📍 nově vybudované parkoviště – můžete tak autem vyjet až přímo na vrcholek tvrze.
Pokud chcete dobrodružnější cestu, vydejte se pěšky z centra města. Dojít do tvrze vám zabere cca 20 minut. Trasu si prohlédněte na této 📍 mapce. Využít můžete i 📍 zelenou turistickou trasu podél východního břehu Klodzké Nisy, ale ta je v tuto chvíli ještě dost poničená po povodních z roku 2024 (viz níže), průchozí ale je.
- Časová dotace: 1 – 2 hodiny (podle míry zájmu o prozkoumání opuštěných objektů)
- Vstupné: zdarma

3. Klodzko a jeho podzemí – tajemná cesta pro malé dobrodruhy
Pod historickým centrem města Klodzko najdete dobrodružnou podzemní trasu. Tajemné chodby spojují sklepy měšťanských domů v okolí rynku a doplňuje je expozice a výjevy ze středověkého života. Chodby jsou pěkně zrekonstruované, osvětlené a přitom stále tajemné – ideální pro dětskou fantazii.
📍 Vstup do tunelů najdete přímo pod klodzkou tvrzí, kousíček nad hlavní ulicí. Často se tahle pokladna s informačním centre plete se vstupem do samotné tvrze – ta má ale pokladu přímo v areálu. Trasa tunelů je jednosměrná – na pokladně si koupíte vstupenku, samostatně si projdete trasu a na konci vylezete na úplně jiném místě v centru města – 📍 pod kostelem Nanebevzetí panny Marie. Oficiálně se uvádí, že trasa je na půl hodiny, my jsme tady ale se čtením všech popisků – které jsou i v češtině – strávili hodinu a půl. Trasa je naprosto nenáročná, bez obav ji zvládnou i menší děti.
Podzemní tunely jsou otevřené po celý rok. Od dubna do konce října v čase od 9:00 do 18:00 (poslední vstup v 17:30). Od listopadu do konce březnaod 9:00 do 17:00 (poslední vstup v 16:30).
- Časová dotace: cca 1 – 1,5 hodiny
- Vstupné: 21 PLN (cca 120,- Kč), pro děti a seniory 17 PLN (cca 100,- Kč), děti do 4 let zdarma.K dispozici jsou i zlevněné rodinné vstupenky za 49 PLN (cca 280,- Kč).
Ceny vstupenek a otevírací dobu si můžete zkontrolovat na webu klodzkého podzemí.

4. Minieuroland Klodzko – park nejen pro děti plný miniatur, květin a zvířátek
Park Minieuroland je jedním z nejlepších míst, co můžete v Klodzku hlavně s menšími dětmi navštívit. Je to velký park s miniaturami evropských staveb, velkým dětským hřištěm, několika výběhy se zvířaty a asi milionem květin a stromů.
Minieuroland najdete 📍 na okraji města – hned přes křižovatku od největšího obchodního centra. Dostanete se tam nejlépe autem. Pěšky z centra města je to trasa cca na hodinu chůze. Na návštěvu si vyhraďte dostatek času, park je dost rozsáhlý a největší atrakce se nachází až v jeho zadní části.
K návštěvě Minieurolandu jsme vám sepsali samostatný článek, kde najdete veškeré potřebné informace.
Otevřeno mají po celý rok včetně státních svátků. V letní sezóně od 9:00 do 19:00, na jaře a na podzim od 9:00 do 17:00 a v zimě pak od 9:00 do 16:00.
- Časová dotace: minimálně 3 hodiny
- Vstupné: 59 PLN (cca 340,- Kč), pro děti a seniory 54 PLN (cca 315,- Kč), děti do 3 let zdarma
K dispozici jsou i zlevněné rodinné vstupenky.

5. Kamenný most svatého Jana a historické centrum Klodzka – pohodová procházka s dětmi
Historický 📍 most sv. Jana, přezdívaný „malý Karlův most“, je jedním ze symbolů Klodzka. Projděte se po něm, prozkoumejte řeku z výšky a nakonec si dejte zmrzlinu v tradiční 📍 cukrárně Dudziak na okraji mostu. I v noci, za svitu pouličních lamp má most své osobité kouzlo.
K dalším historickým památkám to z mostu máte jen pár kroků. Musíte si určitě prohlédnout 📍 hlavní rynek a radnici, kostel 📍 Nanebevzetí Panny Marie a kostel 📍 Panny Marie Růžencové. Všechny hlavní historické budovy jsou na malém prostoru kousek od sebe, takže si je zvládnete prohlédnout během krátké pěší procházky za pár desítek minut. Pokud se i ubytujete přímo v centru, budete přes most a kolem kostelů procházet tam a zpět při bloudění městem.
- Časová dotace: 1 – 1,5 hodiny
- Vstupné: zdarma

6. Muzeum Kladského kraje – historie s českými kořeny
Zajímala by vás historie Klodzka a celého regionu, který byl po staletí součástí Českého království? Oblasti, o kterou jsme se ještě v letech 1945 – 1947 vedli ostrý spor s Polskem a považovali ho za „naše české“ území? Pak navštivte muzeum Kladského kraje. Najdete ho 📍 v historickém centru města, kousek od kostela Nanebevzetí panny Marie.
Otevřeno mají po celý rok každý den, vyjma pondělí, od 10:00 do 16:00, o víkendech pak od 11:00 do 17:00.
- Časová dotace: podle libosti – s dětmi cca 1 hodinu
- Vstupné: 20 PLN (cca 115,- Kč), pro děti a seniory 15 PLN (cca 90,- Kč), v sobotu by pak vstup do muzea měl být úplně bezplatný (to jsme ale nezkoušeli, v sobotu jsme v muzeu nebyli 🙂 ) – dejte nám vědět do komentáře ⬇️, jestli to tak opravdu je!
Aktuálně probíhající výstavy, otevírací dobu a vstupné, si můžete zkontrolovat na webu muzea.

7. Krytý bazén v Klodzku – krátký relax v zimě i v létě
Krytý bazén v Klodzku je relativně malý, nečekejte žádný aquapark. Je tu standardní 25m dlouhý bazén, menší tréningový a relaxační bazén s tobogánem, dětské brouzdaliště a vířivka. V lázeňské sekci pak finská a turecká sauna. Bazén je 📍 nedaleko od centra města, bez problémů přístupný i pěšky.
- Časová dotace: podle libosti – vstupné se prodává na hodinu
- Vstupné: 24,90 PLN (cca 145,- Kč), pro děti a seniory 18,20 PLN (cca 105,- Kč)
K dispozici jsou i zlevněné rodinné vstupenky, popř. vstupy na méně atraktivní časy.
Ceny a otevírací dobu si můžete zkontrolovat na webu bazénu. Pokud byste chtěli navštívit skutečný velký aquapark, kde strávíte celý den, zajeďte do Wroclawi.
Proč právě Klodzko pro děti?
Klodzko je moc fajn a jezdíme sem rádi. Město je malé, historické centrum kompaktní, takže ho v pohodě prošlapete i s menšími dětmi. Najdete tady opravdu hodně kaváren, cukráren a pojízdných stánků se zmrzlinou, a to se počítá. 🙂
Vyžití ve městě je dost, jediný víkend vám těžko bude stačit, aby jste prošli vše zajímavé (viz itinerář ⬇️). Zároveň je část aktivit i „pod střechou“, takže je využijete, i když vás při návštěvě Klodzka překvapí déšť nebo jiná nepřízeň počasí. Pokud hledáte vedle památek i trochu komerce, najdete na okraji města velikou 📍 obchodní zónu s multikinem a obchody všech možných značek.

Itinerář na našlapaný víkend v Klodzku s dětmi
- pátek večer: procházka po historickém centru města – prohlídka mostu sv. Jana, radnice na rynku, kostela Nanebevzetí Panny Marie (cca 2 hod.)
- sobota dopoledne: turistická trasa podzemím Klodzka (cca 1 – 1,5 hod.), návštěva muzea (cca 1 – 1,5 hod.)
- sobota odpoledne: Minieuroland (minimálně 3 hod., raději více)
- sobota večer: krytý plavecký bazén (cca 2 hod.)
- neděle dopoledne: pěší výlet na tvrz Ovčí hora (s pěší túrou z centra města cca 3 hod.)
- neděle odpoledne: tvrz Klodzko (minimálně 4 hod., raději více – podle vybraného okruhu a chuti navštívit podzemní trasu, vrchní patra pevnosti nebo obojí)
Doprava do Klodzka
Doprava do Klodzka je jednoduchá, leží jen kousek za česko-polskou hranicí. Autem se sem dostanete buď ze západu směrem od Náchoda, 📍 po hlavní silnici č. 8. Z Moravy a východních Čech pak použijte 📍 silnici č. 33 od Králík. Z Prahy do Klodzka dojedete za cca 2,5 hod., z Olomouce za 2 hod. a Hradce Králové za cca 1,5 hodiny.
Perfektní alternativou je i vlakové spojení prostřednictvím rychlíků Baltic express, které vás z Prahy, Kolína, Pardubic a pár menších městeček u nás ve východních Čechách, doveze přímo do Klodzka. Časově se vlakové spojení rovná využití auta, ale je rozhodně pohodlnější. 🙂
Ubytování v Klodzku
Klodzko není úplně velké a jeho historické centrum je ještě menší 🙂 . I proto tady není kvalitních ubytek moc. Vybírat tak můžete spíš ze soukromých apartmánů a omezené nabídky hotelů. Za nás je nelepší ubytko apartmán v samém centru města – Willa przy Czarnej Bramie, kde se můžete ubytovat za cca 1.200,- Kč / noc pro dva.
Trochu dál od tvrze a samotného historického náměstí, ale pořád v docházkové vzdálenosti, najdete Hotel Korona. Noc v tomto hotelu pořídíte už za cca 1.800,- Kč/ noc pro dva i se snídaní!

Kde se v Klodzku najíst
I při kratších výletech za hranice se snažíme vždycky najíst nějakou místní speciálku, abysme si i jídelní zážitek zpestřili něčím místním. V Klodzku máme ozkoušené dva podniky, kam se pokaždé vracíme.
První je bistro Za Pierogiem, kde vaří typické polské pirohy na všechny způsoby. Bistro je hned na okraji hlavního 📍náměstí rynek, jen kousíček od tvrze. Pozor jenom na netypickou otevírací dobu – mají jen do 17 hod.
Druhý oblíbený podnik je přímo pod klodzkou tvrzí, na hlavní ulici. Jídelna Pod Twierdzą není tradiční restaurace, ale spíš rychlá jídelna, kde si vybrané jídlo odnesete ke stolu sami. 🙂 Vaří skvělá typická polská jídla a mají každý den velikánský výběr. Jako bonus – ceny jsou velmi příznivé. I tady ale pozor – mají jen do 16 hod.
Klodzko a povodně
Na podzim 2024 prošla městem velká povodeň. Ve stejnou dobu, kdy voda ničila naše Jeseníky, procházela povodňová vlna i na druhé straně pohoří, tedy v Klodzku. Pozůstatky po povodňových škodách jsou ve městě stále patrné, zejména tedy ve spodní části města podél řeky. Historické centrum, podzemní turistická trasa přes sklepy měšťanských domů a pochopitelně i tvrz zůstaly zcela nedotčené, tady povodeň vůbec nezaznamenáte.
Pozor si ale dejte při výběru ubytování, doporučujeme vybírat apartmány a hotely raději na západní straně od řeky (tj. na kopci). Na podměstí, v okolí řeky, byla zasažena většina domů, a to až do prvního patra. Část domů je určena k demolici (byť stále stojí) a část je již opravená. Některé pěkně vypadající „zrenovované“ apartmány by mohly být právě v těchto zatopených domech. Pokud cíleně nechcete pomoci jejich majitelům finanční částkou k obnově, vybírejte ubytování raději „na kopci“. Do naše výběru jsme pro jistotu umístili jen prověřená ubytka mimo záplavovou zónu…
Ještě hůř zasáhla povodeň místní restaurace a kavárny. Velká část jich byla právě v oblasti východního konce mostu sv. Jana, tj. skončily totálně pod vodou. Pár z nich je už opět funkčních, ale zatím je to jen zlomek.

Další výlety a tipy, co vidět v okolí Klodzka
- 📍 Błędne Skały (Skalní bludiště Bludných skal) – nádherný přírodní labyrint, návštěva na cca 2–3 hodiny – bližší info na webovkách
- 📍 Medvědí jeskyně (Jaskinia Niedźwiedzia) – prohlídka jeskyně na cca 45 minut – bližší info na webu
- 📍 FunPark Polanica-Zdrój – atrakce, prolézačky a mini vláček pro děti – pro bližší info mrkněte na web
- o něco dál, ale pořád v dojezdové vzdálenosti (autem i vlakem) můžete navštívit nádherné polské město 📍 Wroclaw. Na tu si ale vyhraďte minimálně další dva dny. Co všechno můžete podniknout ve Wroclawi jsme vám sepsali v našem článku – Wroclaw s dětmi.
Hodily by se vám k této lokalitě i nějaké další informace? Pak se mrkněte na naše další články z Polska. Najdete tady třeba tip na nedaleké krásné město Wroclaw, kam se ideálně můžete vydat třeba v rámci Wroclawských oslav adventu.
Zajímalo by vás něco dalšího? Napište nám do komentáře!
A co takhle nějaké reálné záběry? Mrněte k nám na Instagramový profil, ve výběru z cest najdete i návštěvy Klodzka.