10 zásadních věcí, proč nejezdit na Zanzibar

luxusní restaurace na Zanzibaru a velká hromada odpadků a suti v popředí

10 informací o Zanzibaru, které vám cestovky neřeknou

Bělostné pláže, tyrkysové moře, všudypřítomný klid a pohoda exotického afrického ostrova. Taky jste se nechali nalákat na úžasné fotky ze Zanzibaru? Ale znáte to – není všechno zlato, co se třpytí. To, že Zanzibar rozhodně NENÍ PRO KAŽDÉHO, je holý fakt. Než se necháte unést obrázky s kouzelnými západy slunce, přátelskými masaji a usmívajícími se delfíny, přečtěte si, co vás zde doopravdy čeká. Zanzibar vám opravdu může přinést nádhernou dovolenou se zážitky na celý život, ale taky rozčarování, prázdnou kapsu a pocit, že by vám v Chorvatsku bylo lépe. 🙂 Složili jsme pro vás pár faktů, na které si návštěvníci Zanzibaru nejvíc stěžují. Posuďte sami, jestli a jak moc jsou pro vás tyhle informace zásadní.

hotelový rezort v Nungwi při odlivu, okryté mořské dno a hotel v pozadí

 

Jaká jsou negativa Zanzibaru, o kterých se moc nemluví?

 

1. moře

Pokud jedete na Zanzibar s úmyslem plavat v moři a užívat si pohodu na pláži, můžete tvrdě narazit. Kromě oblastí městečka Nungwi (a to jen jeho západní části) a vesničky Kendwa na vás čekají velké odlivy. Co to je? Každých 6hodin voda na pláži stoupá a klesá a nechává po sobě stovky metrů odhaleného oceánského dna. Zkrátka – nezaplavete si. Při špatném výběru místa ubytování tak nedobrovolně strávíte půlku dne v hotelu, protože moře prostě nebude.

lodní kotva, vyschlé oceánské dno a loďka při odlivu na Zanzibaru

 

2. pláže

Běloskvoucí pláže, které vidíte na všech fotografiích podléhají odlivům úplně stejně, jako oceán. Myšlenka, že se ráno vypravíte na pláž a vrátíte se večer, není  reálná. Většina turistů tráví čas na „plážích“, resp. spíš zahradách hotelových resortů a k moři se chodí jen občas vykoupat. Pokud chcete strávit čas opravdu na písku na pláži, musíte hodně hledat vhodné místo. Pláže jsou úzké (protože odliv), s téměř nulovou možností najít stín a se stále kolísající hladinou vody. Lepší plážová místa jsou zabraná hotely, restauracemi a bary, takže i jen najít vhodné místo, kam si položit ručník, bude oříšek. Trochu lepší situace je na plážích mimo hlavní turistické zóny, tady ale zase počítejte s množstvím řas, které oceán přináší. Řasy odklízí jen luxusnější ubytovací  zařízení na plážích před svými rezorty. Ostatní pláže zůstávají pokryté řasami, které na prudkém slunci můžou poměrně nevábně páchnout.

pláž v Nungwi pokrytá řasami a mladí afričané pracující na lodi

 

Stejně jako s řasami si nikdo neláme hlavu ani s rybářskými loďkami. Zejména na bočních plážích mimo resorty narazíte na desítky zakotvených loděk, ze kterých trčí kde co (lana, provazy, ostré železné trubky místo kotvy, apod.). Ani u hotelových resortů ale nemusíte mít štěstí na hezký prostor na koupání. Všudypřítomné lodě „dhow“, které neustále pendlují tam a zpět se zástupy turistů jezdících na lodní výlety, vodní skútry a motorové lodě, které naprosto ignorují jakýkoliv odstup od plavců a koupajících se lidí.

Určitě se setkáte taká s extrémně populárními mořskými projížďkami na koních. Stádo koní neustále pendluje tam a zpět po vytyčené trase mezi koupajícími se turisty. A koňský trus ve vodě už je takový místní kolorit.

dvě děti se schovávají v malém stínu před sluncem na pláži na Zanzibaru

 

3. ceny

Zanzibar je drahý. Nenechte se zmýlit běžnou představou, že Afrika je přeci chudá, tak tam bude levno. Není. Pokud pojedete na zájezd s cestovní kanceláří, máte šanci se – někdy až nehorázně – vysokým cenám vyhnout. Pokud ale cestujete na vlastní pěst, počítejte s tím, že vám Zanzibar nechá pořádnou díru v rozpočtu. Ať už se jedná o dopravu, výlety, potraviny v „obchodě“ nebo jídlo v restauraci. Všude jsou ceny nastavené hodně vysoko. Osobně jsme porovnávali ceny s Evropou a např. ceny v Londýně vycházely o něco lépe než ve vesnici Nungwi…

Z části vysoké ceny ovlivňuje overturismus (na ostrov přijíždí velké množství západoevropských, tj. bohatých turistů), z části extrémní závislost Zanzibaru na dovozu. Každopádně při cestě na Zanzibar počítejte s vyššími výdaji a mějte dostatečnou hotovost.

Při plánování cesty na Zanzibar také počítejte s dalšími vydáními, která nemusí být na první pohled zřejmá. Při vstupu na Zanzibar musíte zaplatit na letišti (nebo dopředu on-line) vízum – stojí 50$ / osoba a opravňuje vás k pobytu na Zanzibaru (resp. v celé Tanzánii) po dobu 90ti dnů. A od září 2024 je ve hře nový poplatek – speciální místní cestovní pojištění v ceně $44,- / osoba. Už jen samotný vstup na Zanzibar vás tak vyjde na $ 94,- na osobu, bez ohledu na věk, tedy včetně batolat a malých dětí. Při koupi zájezdu u cestovní kanceláře si také raději dopředu ověřte, zda tyto poplatky máte zahrnuty v ceně zájezdu.

bankovky a mince platné v Tanzánii

 

4. příplatek za bílý ksicht a smlouvání

S vysokými cenami se přímo váže další hodně nepříjemná věc, a to předražování a nutnost neustálého smlouvání. Pokud je vám zdlouhavé vyjednávání o cenách proti srsti, na Zanzibaru to budete mít těžké. Už jen tím, že jste „bílý“ máte automatickou přirážku na zboží i služby. Protože každý bílý je boháč a je třeba z něj jeho peníze dostat. Hodně turistů odjíždí ze Zanzibaru s nepříjemným pocitem, že fungují pro místní obchodníky jen jako „chodící, otevřená peněženka“.

Na předražování si dejte velký pozor. Cena, kterou vám obchodník nastaví bude klidně desetinásobná oproti realitě. Na cenu zboží se VŽDYCKY ptejte PŘEDEM a pro jistotu samostatně na každou položku. Co se vám bude zdát drahé, prostě nekupujte a jděte jinam. Pokud se nezeptáte dopředu, s velmi vysokou pravděpodobností vás nemile zaskočí finálně naúčtovaná částka. Řešením je navštěvovat podniky, kde mají ceny jasně uvedené třeba na jídelním lístku. To ale najdete právě jen v podnicích určených pro turisty. Pokud chcete vyrazit mezi místní, nezbývá než se ptát a smlouvat a smlouvat.

V případě vyjednávání cen u služeb – výlety, taxíky, apod. si vždycky přesně zjistěte, co je obsahem nabídky. Nebyli byste první, kdo po zaplacení výletu zjistí, že v ceně není vstupné na atrakci, kam vás právě přivezli nebo třeba avizované jídlo. Hodně oblíbený fígl je požadavek na další finanční obnos kvůli „nepředpokládaným“ výdajům navíc (objížďka na cestě, rozbitý díl auta nebo lodě, apod.). Řešením je alespoň některé služby – zejména výlety – kupovat on-line.

obchod s potravinami na zanzibaru,kde visí trs banánů. Evropský muž si kupuje jídlo od africké ženy.

 

5. otravní prodejci

Někomu připadají roztomilí a rád se s nimi pouští do řeči, jiní kvůli nim ani neopouští hotelový resort. Řeč je o plážových a pouličních prodejcích všeho možného. Jakmile opustíte zabezpečený prostor svého hotelu, nalepí se na vás jako hejno much. Někdo nabízí lodní výlety, jiný společnou fotografii s pravým (no jistě že) masajem, třetí vlastnoruční výrobky ze dřeva. Slušné odmítnutí nepomáhá. Pokud o nabízené věci nemáte zájem, vůbec je neberte do ruky, prodejce ignorujte nebo velmi striktně dejte najevo, že vás nabídka nezajímá.

Prodejci jsou ale velmi otrlí. I přes jasně deklarovaný nezájem vás jsou schopni pronásledovat i několik desítek minut. Zde pomáhá buď expresivní nadávka (rozumějí už téměř v každém světovém jazyce 🙂 ) , slušnější povahy pak musí zamířit třeba k příslušníkovi policie v uniformě nebo ochrance hotelu. Část turistů řeší tento problém nákupem nějaké cetky (náramek, náhrdelník), který pak nosí celou dobu u sebe a poukazují na to, že už nakoupili. Tím se ale celý kolotoč jen roztáčí.

Všudypřítomná vlezlost místních prodejců je pověstná a část turistů říká, že právě toto je na Zanzibaru to nejhorší. Chcete si vyfotit západ slunce na pláži? Nebo si jít ráno sám v klidu zaběhat? Zapomeňte. Už po pár metrech uslyšíte halasné „jambo!“ a jdou po vás. Zejména ženy, které by se chtěly jít samy v klidu projít, se nemusí cítit komfortně, když se na ně obratem nalepí neodbytný „týpek“.

Musíme ale upřesnit, že pověst Zanzibaru takhle nekazí místní obyvatelé. Ty ve skutečnosti ani neuvidíte. Nahaněči výletů a prodejci se na Zanzibar stahují z celé Tanzánie s vidinou rychlého výdělku na bohatých turistech. Živí se výhradně prodejem předražených cetek a z provizí za zajištěné výlety. Jejich koncentrace je nejvyšší na plážích u hotelových rezortů, pokud vyrazíte někam na okraj vesnice, nemusíte narazit ani na jednoho. Do rezortů prodejci nesmí, můžou se pohybovat pouze po veřejném prostranství. Občas je až legrační sledovat, jak se vyhýbají „soukromému“ prostoru balancováním po uzounké části zaplavující se pláže.

pouliční prodejci na pláži na Zanzibaru

 

6. období dešťů

Našli jste super levnou zvýhodněnou nabídku zájezdu na Zanzibar nebo samostatnou letenku za hubičku? Mrkněte se raději do kalendáře. Přestože se někde dočtete, že „na Zanzibaru je sezóna po celý rok“, není to tak. Teploty vzduchu i oceánu by nahrávaly celoroční sezóně, ale ne už monzunové deště. Ty přichází na Zanzibar v období listopadu a prosince (vedlejší monzunová sezóna) a především pak v dubnu a květnu (hlavní monzunová sezóna). Je to známé jako období dešťů. Na Zanzibaru je v tomhle období sice teplo, ale prší. A to hodně a pořád. V dubnu a květnu je dokonce velká část místních hotelů zcela zavřená.

Takže ano, cena je důležitá, ale ne za každou cenu. Pokud chcete ušetřit, volte období ke konci sezóny (konec března, konec října). Sice třeba narazíte na nějaký ten déšť, ale čekají vás spíš jen nárazové přeháňky, po kterých znovu vyjde slunce.

hlavní ulice v Nungwi, neprůjezdná kvůli veliké kaluži vody

 

7. klima

S počasím souvisí další možný problém. Na Zanzibaru je horko a vlhko. I teplota oceánu se může vyšplhat až ke 30°C, takže ani od něj osvěžení nečekejte.

Počítejte také s velmi silným UV zářením. Zanzibar leží přeci jen téměř na rovníku, takže slunce je opravdu ostré. Zásoba opalovacích krémů je nutnost a pokud nejste milovníci slunce nebo máte kožní problémy, nebude toto destinace pro vás.

Vysoká vlhkost vzduchu vás může překvapit ke konci pobytu. To až otevřete skříň a uvidíte své věci, kterých jste týden nedotkli, potažené krásnou, zelenou plísní. Zejména batohy a kufry, které leží po celou dobu nepovšimnuté někde v nevětraném koutě, budou jasným adeptem na zplesnivění.

agrickéženy sbírají plody moře při dolivu na Zanzibaru

 

8. špína

Špína, odpadky, nepořádek. Za plotem vašeho hotelového resortu jsou prostě všude. Jste v Africe a tak k tomu přistupujte. Odpadové hospodářství je zatím stále pod rozlišovací schopnost místních obyvatel. Domácí odpad, PET lahve, stavební suť nebo třeba použité pneumatiky tak najdete skoro všude.

Nepočítejte ani s velkými procházkami do okolí hotelů. Zanzibar nemá (až na výjimky ve Stone Town) chodníky, ani veřejné osvětlení a asfalt leží jen na hlavních ulicích. Pokud tedy vyjdete z hotelu na večerní „promenádu“, zapomeňte na lodičky a večerní šaty. Pokud trochu sprchlo, hodí se i gumáky. V dírách a výmolech písečných cest se udělají obří kaluže, které neprojdete jinak než přímo vodou. Nábřežní promenády typu francouzských, italských a chorvatských letovisek tady nehledejte.

hromada odpadků na ulici na Zanzibaru

 

9. zdravotnictví

Máte zdravotní problémy nebo omezení? Tak Zanzibaru se vyhněte. Dostupnost zdravotní péče je tu mizerná. Jediná poliklinika na celý ostrov, a to s pochybným vybavením a personálem. V případě závažnějších komplikací musíte až do Dar es Salaamu (největší město Tanzánie na pevnině), což samo o sobě také není zárukou kvalitní lékařské péče.

Pro běžné problémy mějte vlastní lékárničku, hodí se léky proti průjmu, desinfekce, repelent a prostředky na spáleniny od slunce. Ke všem těmto problémům tady můžete přijít raz dva. Pro jistotu zdůrazňujeme, že voda na Zanzibaru není pitná. Musíte používat výhradně vodu balenou (a k tomu si přibalíte i ty léky na průjem).

Co se týče komárů, tak Zanzibar naštěstí neleží v malarické oblasti, takže antimalarika nejsou na Zanzibar zapotřebí. To ale neznamená, že tu nejsou komáři. Jsou, je jich hodně a koušou. Podle našich vlastních zkušeností je repelent nutnost. Místní komáři s klidem ignorují repelenty typu Off a platí na ně jen tropická speciálka. Podívejte se třeba na značku Lifesystem Expedition nebo jiné podobné repelenty na tropický hmyz.

muž v noci prochází kolem osvětlené nemocnice na Zanzibaru

 

10. sexuální turistika

To, čím je pro muže Thajsko, tím se může zdát pro západní ženy v letech Zanzibar. Zejména dámy jedné nejmenované (s námi sousedící) země vyjíždí na Zanzibar za tímto konkrétním účelem. Často tyhle výlety směřují do období dešťů. Ceny ubytování a služeb vycházejí výrazně levněji a místní zkrátka nemají jiný způsob vyžití. Zda je toto negativum nebo bonus posuďte sami. Ale někomu nemusí být příjemné sledovat nesourodé páry – bílá žena ve věku 50+ s africkým mladíkem 20-. K tomuto tématu jen drobná poznámka – Tanzánie má v dnešní době asi jeden a půl milionu nakažených virem HIV…

africké děti a jejich matka v tradičním oblečení sedí před zděným domem

 

11. bonusový bod – Ramadán

Jako bonusový bod při výčtu potíží, do kterých se můžete při cestě na Zanzibar dostat, je Ramadán. Zanzibar je z 99% muslimská oblast, takže Ramadán jako hlavní muslimský svátek, na něj má velký vliv.

Co to ale obnáší? Po dobu 30ti dní trvání Ramadánu nesmí muslimové jíst ani pít před západem slunce. Obchody a stánky s občerstvením jsou tak v tomhle období na Zanzibaru přes den zavřené. Otevírají se až přesně po modlitbě po západu slunce. Mnohem obtížněji přes den seženete něco k jídlu. Turistické restaurace většinou fungují, ale levné stánky a jídelny pro místní jsou zavřené. Pokud se vám u místních podaří přes den koupit něco k jídlu, často vás vyzvou, aby jste si potraviny odešli sníst někam mimo jejich dohled.

Ramadán probíhá každý rok v jinou dobu (posouvá se o 10dní kupředu oproti předchozímu roku), takže si před nákupem letenek / zájezdu ověřte, zda se netrefíte právě do tohoto období.

pouliční stánek s jídlem v Nungwi

 

Teď už víte, proč nejezdit na Zanzibar a přesto jsme vás neodradili? To je dobře. Ostrov opravdu stojí za návštěvu, i přes zmiňovaná negativa. Teď už tedy jen nějaké praktické informace k cestě – ty najdete v tomto našem článku. Tipy na ty nejlepší výlety na Zanzibaru si pak můžete přečíst TADY.

A co takhle nějaké reálné záběry? Mrněte k nám na Instagramový profil, ve výběru z cest najdete i cestu Tanzánií a Zanzibar.

Hledáte nějaká další krásná místa, která můžete navštívit? To se podívejte na další články na našem webu.

Facebook
Twitter
LinkedIn

2 Responses

  1. Většina věcí sedí, i když trochu přehnaně podané (příliv/odliv k těmto destinacím patří a někdy má své kouzlo), kromě problémů s prodejci, ti jsou přátelští a při odmítnutí zase tolik „neotravují“. Prodávají nejen cetky, smlouvání je zábavné…..a výlety? Co domluví, standardně také splní.

    1. Děkujeme za odezvu. Souhlasíme s Vámi, taky tyto „negativa“ tak moc neprožíváme a nenecháme si tím zkazit náladu. Ale jde spíš o nastavení každého člověka. Potkali jsme na místě dost (nejen) Čechů, kteří byli právě z těchto „drobností“, které my třeba přecházíme s úsměvem, hodně otrávení a rozčarovaní. Rozhodně nechceme nikoho od Zanzibaru odradit, jen je třeba vědět, že má i svá úskalí. A je lepší s tím počítat dopředu, než být nemile překvapený až na místě. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články