Řím s dětmi – 16 tipů co zažít

Řím a 16 tipů na jeho návštěvu (nejen) s dětmi

 

Doprava do Říma

Do Říma jsme se vydali na konci září (r. 2023) ve složení 1+1 (rozuměj 1 dospělý, 1 dítě). Využili jsme levné letenky od spol. WizzAir na trase Praha – Roma Fiumicino. Let trvá jen asi hodinu a půl (což je rychleji než od nás z domu vlakem do Prahy…). V poslední době se s levnými letenkami do Říma (ať již Prahy, Vídně nebo dalších dosažitelných letišť) přímo roztrhl pytel, takže určitě máte z čeho vybírat.

Z letiště se potřebujete přesunout do centra města. Nejpohodlnější (a nejlevnější variantou) jsou přímé autobusy několika přepravních společností, které jezdí od brzkých ranních hodin až do noci. Zastávky autobusů a pokladny najdete podle šipek (vylezete z letiště a půjdete pořád doprava až téměř na konec budovy posledního terminálu). V centru – na zastávce u centrálního vlakového nádraží Termini – jste cca za 40 min (podle dopravy ve městě). Jízdenka na bus stojí od cca 5,9 Euro do cca 7,- Euro, podle přepravní společnosti. Další variantou je jízda vlakem, tu jsme ale nezkoušeli.

Ubytování v Římě

Řím patří k dražším destinacím, takže je rozhodně lepší hledat ubytování dostatečně v předstihu. Vybírali jsme přes Booking.com (a objednávali pak napřímo), nabídka na AirBnB byla pro centrum Říma dost mizivá. Při výběru pro nás byla zásadní lokalita u hlavního nádraží Termini, kvůli snadné dostupnosti spojů z/na letiště. V této oblasti je na výběr velká spousta hotelů i hostelů a nebojte se i lokality pár ulic východně od nádraží. Všude je to opravdu kousek.

My – pro inspiraci – bydleli TADY. Hotýlek jsme vyhlédli na Bookingu (kde byl dost drahý) a objednali pak napřímo na jejich stránkách. Cena byla ve finále oproti Bookingu pouze třetinová. Ale mohla to být samozřejmě jen náhoda nebo sezónní akce. Od hotelu jsme u Colossea byli pěšky za cca 10-15 minut a navíc je jen dvě ulice od Paláce zmrzliny…

 

Řím má obrovské množství památek, muzeí a historických staveb. Kam ale vyrazit s dětmi, které ještě úplně neocení historické souvislosti, tak aby jste je neotrávili hromadami rozvalených kamenů? Naše osvědčené typy můžete prozkoumat i skoro na živo, na našem YouTube kanálu.

 

Řím s dětmi – pár tipů, kam zamířit a co určitě nevynechat

 

     1. S dětmi na prohlídku Colossea! 

Není ikoničtější památky v Římě, než Colosseum. Oproti jiným antickým památkám má tato i silný příběh, který děti baví. Představa zápolících gladiátorů a divokých zvířat, která se prohání arénou rozhodně táhne dětskou představivost. Už jen samostatná procházka kolem něj je opravdu zážitek. Pokud si ho ale chcete užít i zevnitř, radši trochu plánujte. Vstupenky do Colossea (ale i jiných římských památek) nakupujte zásadně přes oficiální stránku (TADY). Pozor stránka je nová, funkční od roku 2024, staré odkazy již nefungují. Nebo přes prověřenou agenturu. Najdete také spousty jiných prodejců vstupenek, budou ale výrazně dražší. Na oficiální stránce bývají vstupenky dost často zcela vyprodané i měsíce dopředu, takže je třeba si svůj termín hodně hlídat.

Podle vlastních zkušeností se cca týden před termínem do prodeje dostávají další balíky vstupenek, kde je snazší se k nějaké dostat. Od října 2023 by měla být možnost nákupu vstupenek přes přeprodejce omezena tím, že bude třeba na každou vstupenku zadávat jméno. Problémy s vykoupenými vstupenkami by to snad mohlo trochu omezit. Nechat nákup vstupenek až na místo je také možné, přímo před Colosseem (a dalšími památkami, u kterých můžete koupit sdruženou vstupenku) je pokladna, ale bude to stát hodně hodně čekání, než se dostanete na řadu. Základní vstupenka do Colossea je spojená se vstupem na Palatin a Forum Romanum. Vyjde vás na 18,- Euro. Mnohem lepší je kupovat vstupenku právě na Foru nebo Palatinu, fronty jsou tady významně menší.

římské koloseum pohled za plného slunce

 

       jak jsme si užili Colosseum my…

Ambice na prochození Fora Romanum neměli, takže jsme k návštěvě Colossea vybrali samostatnou speciální prohlídku, a to večerní. Oproti standartní návštěvě jsme prošli podzemní prostory, kde bývaly umístěna zvířata (a gladiátoři) před vypuštěním do arény. Prohlídky začínají vždy až po setmění a procházet se těmito prostory za svitu měsíce je opravdový zážitek. Navíc skupinky skládají jen po max. 25 lidech a Colosseum je jinak prázdné. Oproti denní prohlídce, kdy v jedné chvíli může být v Colosseu až 3000 lidí (!), se při téhle prohlídce chvílemi cítíte až strašidelně sami.

V rámci prohlídky vám pustí i krátké 3D video s jednotlivými druhy gladiátorů, což nás krásně zatáhlo do dějin a atmosféry arény. Vstupenky na noční prohlídky stojí 25,- Euro a na výběr máte anglickou nebo italskou verzi. Koupit se dají jen on-line, a to buď na italsky nepřehledných stránkách někde TADY (hledejte označení La luna sul Colosseo – Měsíc nad Colosseem) nebo u oficiální agentury TADY.

pohled na noční římské koloseum osvícené světly

 

     2. Strčte ruku do Úst pravdy

Bocca della Verita, nebo-li Ústa pravdy najdete cca 15 min pěšky od Colossea. Jedná se o veliký kamenný reliéf s tváří boha Tritóna s vypíchnutýma očima a otevřenými ústy. Nejzajímavější je samozřejmě příběh. Do úst sochy zasunete ruku – pokud jste lhář, kamenná ústa se zavřou a prostě vám jí ukousnou. S dětmi tohle přeci nemůžete minout!

Ústa pravdy jsou umístěná na boku menšího kostelíka Santa María in Cosmedin, takže až vyzkoušíte svou pravdomluvnost, můžete zajít na kraťoučkou návštěvu. Za nás nejzajímavější z celého kostela je místní stánek s knižními průvodci a suvenýry – oproti jiným místům mají veliký výběr a najdete tady průvodce a mapy i v češtině. Vstup k reliéfu i do kostelíka je zdarma.

chlapec který vkládá ruku do Bocca della Verita - Ústa pravdy. kamenný reliéf do kterého se na důkaz pravdomluvnosti vkládá ruka

 

 3. Caracallovy lázně ve 3D realitě

Caracallovy lázně – prakticky takový starověký aquapark, pro nás byly v Římě největším překvapením. Nečekali jsme od nich nic zvláštního, a o to lepší to byl ve finále zážitek. Lázně stojí jen kousek od Colossea, pěšky se k nim dostanete za 15 minut, popř. můžete využít zastávku MHD s příznačným označením „Terme Caracalla“. Jedná se o veliký areál s pozůstatky kdysi velikých lázní s bazény, fitkem a sportovním zázemím. Oproti ostatním římským památkám zůstávají lázně na okraji zájmu, takže turistů tady potkáte minimum.

Co ale dělá z návštěvy pozůstatků lázní tak super zážitek pro děti? Je to využití 3D reality. U pokladny při nákupu vstupenek máte možnost připlatit si i použití 3D brýlí a tuhle možnost určitě nevynechejte. Brýle vám totiž v jednotlivých částech lázní umožní vidět je v jejich původní podobě. Vidíte jen hromadu kamenů? Šup brýle na hlavu a naráz se ocitnete ve starověkém bazénu s původní výzdobou. V lázních jsme tak díky hrátkám s 3D realitou strávili více než tři hodiny (tedy včetně poledního odpočinku vleže ve stínu v parčíku). Tuhle památku jsme tak prozkoumali asi s největším dětským nadšením.

chlapec se dívá do 3D brýlí kde promítají záběry na Terme di Caracalla, Řím

 

     4. Za egyptskou stopou v Římě 

Egyptská pyramida v centru Říma? Opravdu! Přímo uprostřed rušné křižovatky nedaleko vlakového nádraží Porta San Paolo najdete „pravou“ Cestiovu pyramidu. Témeř 27 metrů vysokou pyramidu si nechal postavit jako vlastní hrobku veliký obdivovatel Egypta Cestius.

K pyramidě se dostanete třeba pohodlnou pěší procházkou od Caracallových lázní a stačí si jí jen prohlédnout zvenku, společně s vedle stojícími pozůstatky Aurelianovi zdi. Pyramida bývá otevřena i pro vnitřní prohlídky, ale v době naší návštěvy byla pro rekonstrukci zavřena. Vstupenky a případnou otevírací dobu můžete prověřit TADY.

hrobka pyramida di Caio Cestio v Římě

 

     5. Nakoukněte do klíčové dírky na Aventinu

Už jste někdy stáli frontu k nakouknutí do klíčové dírky? Tak tady určitě budete. Stále populárnější Klíčová dírka ve vratech rezidence Řádu maltézských rytířů na pahorku Aventin vám poskytne nádherný výhled na vatikánskou baziliku sv. Petra. Ale zážitkem je již samotná cesta, lemovaná parky s krásnými výhledy na protější stranu řeku. Ulicí Via di Santa Sabina pak seběhnete z pahorku rovnou k Ústům pravdy (viz bod 2) a přes most můžete pokračovat třeba do čtvrti Trastavere.

keyhole - klíčová dírka ve vratech sídla Řádu maltézských rytířů na pahorku Aventin v Římě s výhledem na Bazilku sv. Petra ve Vatikánu

 

     6. Na špagety do čtvrti Trastavere

Trastavere je vyhlášená římská jídelní čtvrť. Nachází se levém břehu Tibery, takže z centra města musíte přejít po některém z mnoha mostů. Je to stará čtvrť, plná původních krásných staveb, nyní přetavená do obří turistické jídelny. Ale ne ve zlém.  Stále si zachovává původní ráz a vybírat můžete z desítek (možná stovek…?) malých restaurací, bister a kaváren. Seženete tady určitě cokoliv, co by vás na italské kuchyni mohlo zajímat. My jsme do Trastavere zamířili brzy odpoledne, takže čtvrť byla hodně prázdná, ale i tak jsme si vybírali ze spousty otevřených podniků. Chcete-li si atmosféru vychutnat opravdu naplno, zamiřte sem na dlouhou večeři.

 

     7. Za strašidelným zážitkem Římských katakomb

Znáte pro děti lepší místo, než tajuplné šeré podzemní tunely plné mrtvol? Pokud i vaše děti milují děsivé historky a zombie příběhy, pak z římských katakomb budou nadšené! Katakomby jsou starověké křesťanské pohřebiště z doby, kdy křesťanství nebylo povoleno a křesťané sami byli pro svou víru pronásledováni. Proto své zemřelé pohřbívali do podzemí, kde tak vznikali obrovské podzemní prostory propojené tunely. Římské katakomby jsou opravdu zajímavé a přitom turisticky dost opomíjené.

My jsme k prohlídce vybrali Katakomby svatého Kalixta. Z centra Říma jsme se téměř až ke vstupu do katakomb dostali autobusem (zastávka busu přímo u Colossea), cesta trvala asi 15 minut. Pokud máte dost času a turistické záměry, je možné projít si cestu ke katakombám z centra pěšky, ale procházka to není nijak zvlášť zajímavá. Další z veřejnosti přístupných katakomb se nacházejí nedaleko, takže můžete v rámci jedné procházky obejít katakomb i více.

Vstupenky do katakomb koupíte přímo na místě nebo dopředu TADY. Prohlídky se konají každou půl/hodinu, v různých světových jazycích. Při prohlídce pak vstoupíte do podzemí katakomb, kde strávíte cca 45 min prohlídkou a historickým výkladem. Těla zemřelých však v místě nečekejte. Uvidíte nejrůznější hrobky, pohřební místa vykopaná ve skále nebo v zemi, místy v několika patrech nad sebou. Celé katakomby jsou mizerně osvětlené, což jim dodává místy opravdu strašidelný ráz. Doporučujeme také držet se v dohledu své skupiny, jakmile zabočíte za některý neosvětlený roh, mohli byste svou skupinu celkem lehce ztratit. Katakomby jsou opravdu rozsáhlé, mají až 30 km na délku a představa, že zabloudíte v komplexu obřího neosvětleného hřbitova, není úplně radostná. Signál v katakombách není a focení na místě je bohužel také zakázané.

 

     8. Vatikán, aneb na návštěvu ke Svatému otci

Vatikán určitě nemusíme představovat. Samostatná státní svébytná jednotka umístěná v srdci hlavního města jiné země, to je opravdu lahůdka. Každopádně – výprava do Vatikánu může být (zejména s malými dětmi) opravdu nudnou a úmornou záležitostí. Zvažte tak, jestli vám historický a náboženský rozměr tohoto místa stojí za obří fronty a spoustu pročekaného času.

Pokud chcete Vatikán alespoň krátce navštívit, vypravte se sem hned na otevření, ideálně tedy na 7:00 hod. Vstupy do prostor Vatikánu jsou ostře hlídané, prochází se mj. bezpečnostními rámy. Neberte tak raději pití, zejména v drahých lahvích – u rámů vám je odeberou. S trochou štěstí si je budete moci na stejné bráně opět vyzvednout, ale spoléhat na to se nedá. Při příchodu před nebo těsně po otevírací době můžete mít štěstí na krátkou, třeba jen 10ti minutovou frontu.

Ideálně pak zamiřte hned do Baziliky sv. Petra, kam je vstup zdarma a k 8:00 hodině se vypravte do kupole. Výšlap do kupole (levnější varianta za 6,- Euro) nebo výjezd výtahem (za 8,- Euro) vám pak připraví krásný výhled na město. Společně s procházkou po svatopetrském náměstí je tohle dostatečný (dětský) program na celý Vatikán. Máte-li větší apetit a děti nadšené do historie a umění, můžete pokračovat do Vatikánských muzeí. Sem ale rozhodně kupujte vstupenky v dostatečném předstihu (myšleno několik měsíců) on-line, protože fronty bývají děsuplné.

 náměstí svatého Petra ve Vatikánu v Římě, pohled na bazilku

 

     jak jsme si užili Vatikán my…

Ani takový krásný naplánovaný program se vám ale nemusí zadařit – tak jako nám. Přivstali jsme si, v 7:00 stáli mezi prvními u Vatikánu. Trochu nám bylo divné, že je tu spousta kněžích ze všemožných zemí světa, ale co už. Probojovali jsme se kontrolami dovnitř a na náměstí zjistili, že se právě toho dne koná veliký synod a komplet areál Vatikánu tak na celý víkend uzavřeli. Včetně baziliky, že… Takže jsme se prošli po náměstí a pod bdělým okem švýcarské gardy se odebrali k východu společně s desítkami dalších zmatených turistů, kteří tak jako my nenašli jedinou zmínku o uzavření Vatikánu pro veřejnost. Holt síla Italů je jinde, než ve sdílení informací… A kam dál, když je Vatikán zavřený a je brzy ráno? Ideální varianta je hned vedle.

pohled na areál Vatikánu z bočního okna ochozu Andělského hradu, Řím

 

     9. Za vyhlídkou na Řím z Andělského hradu

Jen co by kamenem dohodil od hlavního vstupu do Vatikánu stojí – tak trochu opomíjený – Andělský hrad. Velikou, oválnou stavbu navazující na most přes Tiberu rozhodně nepřehlédnete. Pro velkou část turistů (včetně nás) to bývá památka tak trochu druhé kategorie. V obrovském množství známých míst v Římě zapadá a často se navštěvuje „až když zbyde čas“. Stejně tak my jsme ji měli v zásobníku, až kdyby náhodou zbylo trochu volného prostoru.  A díky neočekávanému uzavření Vatikánu se tak i stalo. A víte co? Bylo to jedno z nejlepších míst, kde jsme byli. Částečně samozřejmě i tím, že jsme u vchodu při otevření hradu stáli jako první a mohli si tak 2 hodiny času na hradě užít téměř sami.

Andělský hrad, budovaný původně jako velká hrobka, není typickým hradem. Ve sbírkách najdete historické předměty, zejména obrazy, ale my nejvíc ocenili krásné výhledy na Vatikán a staré město. Uvnitř najdete i kavárnu a posezení ve stínu s výhledem na Baziliku sv. Petra si opravdu užijete. Když vystoupáte hradem až na úplný vrchol, najdete vyhlídkovou plošinu s přímým výhledem na Vatikán. Pro nás to byla opravdu pohodová prohlídka, na vyhlídkové plošině jsme si rozbalili svačinu a kochali se výhledy 360 stupňů kolem dokola.

Vstupenky můžete koupit tak jako my na místě, ale to doporučujeme opravdu jen brzy ráno. Jinak vás opět zdrtí fronty. Pro pozdější návštěvu opět raději on-line nákup, třeba TADY.

Andělský hrad - Castel Sant Angelo v Římě

 

     10. Do parku i za nákupy z Piazza del Popolo

Od Andělského hradu jsme se vydali procházkovou trasou kolem řeky na Piazza del Popolo. Uprostřed tohoto známého náměstí stojí veliký obelisk a po stranách dvě velké fontány. Často se tady konají také různé kulturní a společenské akce. Náměstí pak nabízí několik možností, co dále podniknout. Můžete vyrazit například do Muzea Leonarda da Vinciho (i sem vstupenky opět raději předem) nebo vrhnout se do víru nakupování na dvou hlavních obchodních ulicích, které z náměstí vybíhají (Via del Corso a Via del Babuino) a postupně vás dovedou až k dalším nejznámějším římským památkám. My jsme si vybrali variantu č. 3 , a to výstup na vyhlídkové místo Balconata del Pincio a procházku dál do velikánského městského parku. Tenhle římský park je krásně upravený, nabízí spoustu stínu a vodních prvků (oceníte s dětmi zvlášť v parném létě). V jeho zadní části naleznete např. římskou ZOO nebo Galerii Borghese se světoznámou sbírkou renesančního a barokního umění (vstupenky TADY).

My jsme sem ale nesměřovali ani za stínem, ani za zvířátky či uměním. Cílem byla další zajímavá atrakce, a to lodičky.

římské náměstí Piaza de l Popolo z vyhlídky

 

     11. Na lodičky k Tempio di Esculapio

Park nad Piaza del Popolo je opravdu veliký a rozdělený na několik samostatných částí. Jednou z nich je i jezírko u Tempio di Esculapio (můžete najít také jako jezírko u Villy Borghese). Menší, uměle vytvořené jezírko je opravdu romantická záležitost. Za mírný poplatek si tady půjčíte lodičku a můžete veslovat tam a zpět kolem chrámu Esculapio a pozorovat přitom třeba vodní želvy. Dětské nadšení dosahuje vrcholu, takže jako odpočinkový program neocenitelné.

jezírko s loďkami v parku v centru Říma

 

      12. Nahoru a dolů po Španělských schodech

Když se z Piazza del Popolo (viz bod 9) vydáte obchodní ulicí Via del Babuino mezi davy turistů, narazíte po chvíli na další vyhlášenou římskou památku, a to Španělské schody. Po pravdě, tohle místo jsme neocenili a vlastně ani nepochopili jeho popularitu. Schody jsme vylezli nahoru, nakoukli do kostela a zase je slezli dolů. Tím, že jsou umístěné v místě se snad největší koncentrací turistů v celé Itálii, rozhodně nečekejte avizované „sladké nicnedělání“ na nejromantičtějším místě Říma.

Scalinata di Trinita dei Monti - Španělské chody v centru Říma

 

     13. Hodit minci pro štěstí do Fontány di Trévi

Jen pár set metrů od Španělských schodů najdete další turistickou katastrofu, a to ultra slavnou Fontána di Trévi. Krásná fontána zabírající průčelí celého domu je natolik populární, že pokud nedorazíte brzy ráno nebo pozdě v noci, strávíte třeba i 20 minut čekáním na to, dostat se k jejímu okraji. To vše za plné podpory dalších stovek (tisíců) natěšených turistů a nekonečného pískání italských carabinieri, kteří odrazují neomalené turisty od sedání na okraj fontány (či snad lezení přímo do vody). Takže se rychle otočte k fontáně zády, hoďte minci přes levé rameno pro štěstí a berte nohy na ramena.

legendární fontána Di Trevi v Římě

 

     14. Za nejznámější římskou dírou ve střeše

Při procházkách centrem nemůžete minout i nejzachovalejší antický chrám – Panteon. Jeho mohutnou kopuli se střešním oknem, která je stará téměř 2 000 let, si určitě zajděte prohlídnout. Jen vás opět trochu zbrzdí fronty. Naštěstí zrovna do Panteonu fronta docela slušně odsýpá, za pár (desítek) minut můžete být uvnitř. Pokud se chcete vyhnout čekání úplně, kupte si vstupenku ve formě „skip the line“ dopředu. Na místě zaplatíte za vstupenku 5,- Euro, studenti (18-25 let) 3,- Eura, mladší 18ti let pak mají stále vstup zdarma.

 

 

     15. Objevit smečku koček na Largo di Torre Argentina

Prohlédnout vykopávky na náměstí Largo di Torre Argentina si dlouhá léta mohli jenom smečky místních koček. Před nedávnem se však místní menší archeologický komplex se čtyřmi chrámy otevřel i návštěvníkům. Na poměrné malé ploše, přímo uprostřed hezkého náměstí, si tak můžete prohlédnout vykopávky římských chrámů a Pompeiovo divadlo. Areál je tak akorát velký na kratší prohlídku, kterou zvládnete i s dětmi. Přitom to pořád máte kousek od hlavních památek (jen skok od Panteonu).  Vstupenky můžete koupit přímo na pokladně v areálu nebo dopředu třeba TADY. Hlavním tahákem náměstí (a vlastně celého komplexu) by měly být smečky koček. My jsme ale uviděli sotva dvě, a to jsme po nich opravdu hodně pátrali. Buď jsme neměli štěstí nebo se kočky přestěhovali pod náporem turistů někam jinam. Vyzkoušejte, třeba na kočičí obyvatele budete mít větší štěstí.

italské náměstí s archeologickým nalezištěm v Římě

 

     16. Nejlepší římská zastávka v Paláci zmrzliny! 

A to nejlepší nakonec… Jste v Římě s dětmi? Pak za žádnou cenu nemůžete vynechat Zmrzlinový palác – Palazzo del Freddo. Už pět generací rodiny Fassi tady od roku 1880 vyrábí vlastní domácí zmrzlinu. Nenajdete tady sice žádné exotické příchutě, ale pravou, poctivou domácí zmrzlinu, především z italských surovin. A pokud budete tak hloupí jako my, a namísto standardní zmrzky za 1,8 Euro si vyberte velký pohár Fassi za 4,- Eura, přejeme vám hodně štěstí se sládováním celé porce… To se fakt nedá. 🙂  Věřte tomu, že jestli si něco děti budou z návštěvy Říma opravdu pamatovat, je to tenhle Zmrzlinový palác.

výrobna domácí zmrzliny v Říme, zmrzlinový palác rodiny Fassi a chlapec lízající zmrzlinu

 

TIP – každou první neděli v měsíci můžete římské památky navštívit bezplatně. Opravdu to funguje, prošli jsme si takto se vstupenkou za 0,- Euro Forum Argentini a Pantheon. Ten v minulosti sice býval zdarma, ale od jara 2023 se i za tenhle vstup platí. Při plánování cesty tak můžete s touto variantou kalkulovat a ušetřit za dražší vstupné, popř. navštívit památky, kam byste jindy nešli. Počítejte ale s tím, že fronty, na zejména ty nejnavštěvovanější památky, v tyto dny ještě víc nabobtnají.

výhled na Vatikán z pahorku Aventin v Římě

Chcete vědět něco víc o návštěvě Říma s dětmi? Třeba se podívat na reálné záběry? Pak mrněte k nám na Instagramový profil nebo třeba na výběr italských videí na našem YouTube kanálu.

Zajímají vás i jiná krásná místa, která můžete navštívit s dětmi? To se podívejte na další články na našem webu.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články