rodina spěchá aby stihla letadlo, které jim odlétá, v ruce drží rychlopas

Rychloobčanka a rychlopas – jak si expres rychlostí zařídit cestovní doklady na poslední chvíli

 

Prošvihli jste čas na vydání občanky nebo pasu a teď už nemáte čas čekat 30 dní na vydání dokladu v řádné lhůtě? Stane se… Tak se pojďte podívat na to, co  se s tím ještě dá udělat.

 

Nejdřív se na chvíli zastavte, vydechněte a popřemýšlejte. Opravdu potřebujete nový cestovní doklad? Nestačí vám občanka, kterou má většina z nás v kapse? Za jakých podmínek můžete cestovat do zahraničí jen na občanský průkaz se dozvíte třeba v tomhle článku.

Pokud jste si ujasnili, že doklady co máte doma skutečně nestačí, jdeme žádat o vydání RYCHLODOKLADU. Rychlodoklad se tak jmenuje jednoduše proto, že vám ho vydají opravdu rychle. Rychloobčanku i rychlopas můžete mít v ruce už do 24 hodin od podání žádosti!

Abyste doklad získali, zamiřte obratem na jakýkoliv městský nebo obecní úřad, kde vydávají osobní doklady (drtivá většina měst a některé větší obce). Místo, kde budete podávat žádost NENÍ nijak vázané na vaše trvalé bydliště. Žádat tak můžete libovolně v rámci celé ČR. Při podávání žádosti se poraďte s úředníky o tom, kterou variantu rychlodokladu zvolit. V zásadě máte na výběr ze dvou druhů a dvou časových variant.

 

Druh dokladu

  • rychloobčanka

  • rychlopas

Rozdíly mezi nimi jsou úplně stejné, jako mezi běžně vydávaným občanským průkazem a cestovním pasem. Záleží tedy zejména na destinaci, do které se v zahraničí chystáte. Pro Evropu by vám s výjimkami měla stačit rychloobčanka, pro více exotické destinace budete muset sáhnout po rychlopasu. Jaké jsou přesné rozdíly při cestování „na občanu“ nebo „na pas“ si přečtěte třeba TADY. Opravdu zásadní rozdíl je pak finanční…

 

Lhůta vydání

Lhůta pro vydání dokladu (ať už rychloobčanky nebo rychlopasu) zahrnuje čas pro odeslání žádosti z úřadu, kde jste o něj požádali, samotnou výrobu dokladu a také čas na jeho předání na místo, kde si ho fakticky vyzvednete.

  • doklad vydaný do 5-ti dnů

Do pěti PRACOVNÍCH dní vám vyhotoví cestovní doklad, který si můžete převzít buď na úřadě, u kterého jste o něj žádali nebo přímo v budově Ministerstva vnitra. Vždy si ale spočítejte, jestli vám 5 pracovních (nikoliv kalendářních) dní, bude stačit. Pokud vám do potřebné lhůty spadne víkend, můžete doklad obdržet až od 2 dny později, než počítáte.

  • doklad vydaný do 24 hodin

Cestovní doklad vyhotovený do druhého dne od podání žádosti můžete převzít výhradně u Ministerstva vnitra.

Rychloobčanku i rychlopas si převezmete v budově Ministerstva vnitra na adrese:

Na Pankráci 72, Praha 4 – metro C, stanice Pražského povstání.

Přebírat doklady v budově ministerstva můžete jen od pondělí do pátku v úředních hodinách (8:00 – 11:00, 13:00 – maximálně 17:00). Úřední hodiny pro konkrétní pracovní den si ověřte TADY.

Pokud je to pro vás výhodné, můžete o rychlodoklad přímo na ministerstvu i zažádat, a to ve stejné budově (Na Pankráci 72, Praha 4). V takovém případě si ideálně zarezervujte termín přes jejich REZERVAČNÍ SYSTÉM. Budete tak mít jistotu, že nestrávíte čekáním více času, než je nezbytné.

TIP: Pokud jste v opravdu zásadní časové tísni, zamiřte i pro podání žádosti rovnou na ministerstvo a zkuste je místě přesvědčit, aby vám doklad vydali ještě téhož dne do konce pracovní doby. 

 

Kolik ale taková služba za vaši zapomětlivost stojí?

Rychloobčanka:

Za vydání občanského průkazu v běžné lhůtě pro osoby 15+  se neplatí. Za doklad pro dítě mladší 15ti let zaplatíte správní poplatek 100,- Kč.

Při vystavení RYCHLOOBČANKY do 5-ti pracovních dní zaplatíte 500,- Kč, resp. 300,- Kč za doklad pro děti mladší 15ti let.

Na rychloobčanku vydanou do 24 hodin si připravte 1.000,- Kč, resp. 500,- Kč za doklad pro děti mladší 15ti let.

 

Rychlopas:

Za vydání cestovního pasu v běžné lhůtě zaplatíte správní poplatek 600,- Kč. V případě dětského pasu – pro děti mladší 15ti let se poplatek snižuje na 100,- Kč.

Na RYCHLOPAS vydaný do 5ti dní si připravte 3.000,- Kč, resp. 1.000,- Kč za pas pro děti mladší 15ti let.

Rychlopas vydávaný do 24 hodin pak stojí dvojnásobek – 6.000,- Kč pro osoby 15+, resp. 2.000,- Kč za doklad pro děti mladší 15ti let.

No, a to už může vaši rodinnou letní dovolenou řádně prodražit…

vydání rychlopasu na ministerstvu vnitra v Praze

Co vzít s sebou k podání žádosti?

K podání žádosti na rychlodoklad si sebou nezapomeňte vzít občanský průkaz. Pokud ho sami nemáte nebo žádáte o rychloobčanku nebo rychlopas pro dítě nebo miminko, vezměte si jeho rodný list. Jestli nemáte trvalý pobyt na území České republiky a jedná se o váš první cestovní doklad, nezapomeňte si vzít doklad o státním občanství. 

Pokud potřebujete express občanku nebo pas na poslední chvíli pro dítě mladší 15ti  let a nejste rodič uvedený v rodném listě (pěstoun, opatrovník, apod.), budete muset předložit také příslušné rozhodnutí soudu.

Jelikož vás na místě na úřadě vyfotí a sejmou otisky prstů, je nutná osobní přítomnost všech, kteří o doklad žádají, včetně dětí. Není tedy možné vyřídit žádost na místě např. rodičem za celou rodinu naráz. Toto je možné pouze při vyzvedávání dokladu (ale i to si pro jistotu předem ověřte, že nebudete potřebovat k převzetí za ostatní členy rodiny plnou moc).

Platnost rychloobčanky a rychlopasu

Rychlodoklady mají stejnou platnost jako běžně vydané doklady.

Rychloobčanka tak platí:

  • u dětí mladších 15ti let 5 let,
  • u běžných dospělých 10 let,
  • u osob starších 70ti let dokonce až 35 let (tj. pro novou občanku si půjdou až nejdříve se 105tými narozeninami 🙂 )
  • v případě, že je vám víc než 12 let a není dočasně možné pořídit otisky vašich prstů rukou (např. ruka v sádře), pak občanka platí 1 rok.

 

Rychlopasplatnost:

  • u miminek a dětí mladších 15ti let 5 let,
  • u běžných dospělých 10 let.

Dobu jejich platnosti není možné žádným způsobem prodloužit. Stejně jako u běžných dokladů, i u rychloobčanek a rychlopasů může doba platnosti ale v některých případech (změna jména, změna podoby, atd.) skončit mnohem, mnohem dříve. To si přečtěte v našem článku o cestovních dokladech.

Tak šťastnou cestu !
Facebook
Twitter
LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články