Chystáte se do maďarských termálních lázní s dětmi a vybrali jste městečko Sárvár? Tak to je vynikající volba! Pojďme si říct, co vás tam čeká.
Doprava do Sárváru
Do maďarského Sárváru se dostante nejpohodlněji autem. Z Brna trasu cca 270km pojedete přibližně 3 hodiny, a to buď přes Vídeň nebo Bratislavu. V obou případech vás neminou dálniční poplatky v té které zemi (buď využijete dálnice rakouské nebo slovenské). V Maďarsku už můžete v klidu volit jízdu mimo dálnici, na dojezdovém čase se to výrazně neprojeví.
Alternativa vlaku je poměrně komplikovaná, ale není nemožná. Sárvár má vlakové nádraží, takže několika přestupy (přes Győr nebo Szombathely) máte možnost přicestovat i vlakem.
Zajímavou možností je kombinace autobusu a vlaku, kdy např. se spol. FlixBus dojedete z Brna do města Sopron či Győr. Cena autobusové jízdenky je hodně variabilní, v základu zaplatíte kolem 290,- Kč. Pro další spojení přímo do Sárváru pak použijte místní maďarský vlak.
Ubytování v Sárváru
V Sárváru najdete přes Booking.com velké množství ubytovacích zařízení všech cenových kategorií. Velmi populární jsou rodinné penziony – prakticky se jedná o ubytování v soukromí v rodinných vilkách či apartmánových domech. Tady si jen dejte pozor na vzdálenost od lázní (najdete je přímo TADY), aby jste na místě nebyli nemile překvapeni, jak daleko musíte do lázní docházet nebo dojíždět autem.
Pokud chcete většinu času v Sárváru strávit s dětmi přímo v lázních, vyberte si některý z dražších hotelů v přímé blízkosti lázní (některé jsou i propojené samostatným vchodem, tak můžete chodit do lázní rovnou v županu :). Hotely vám vedle jídla (většinou budete mít k dispozici all inclusive služby) nabízí také neomezené vstupy do lázní zdarma. A to se už může vyplatit. V takovém případě mrkněte třeba na Vitalmed Hotel Sárvár , který je přímo v areálu lázní nebo vedle stojící Park Inn Radison Sárvár. Jednička mezi místními hotely je pak pětihvězdičkový Spirit hotel Thermal Spa, který má vlastní termální bazény (celkem 22 !!) a wellness.
Cestovatelé v obytných vozech, dodávkách a autech si tu také přijdou na své. Parkování přímo před lázněmi je zcela zdarma. Pro přespání pak můžete využít třeba Thermal camping, umístěný hned naproti vchodu do lázní. Kemp také nabízí vstupy do lázní v rámci pobytu zdarma a navíc má v nabídce i samotný StellPlatz (pouze parking) ve spojení se službami v kempu. Pro free camping najdete v okolí dostatek bezplatných parkovišť, která bývají po uzavření lázní naprosto prázdná nebo se poraďte s Park4Night.
Maďarské termální lázně Sárvár (Sárvárfürdő)
Termální voda v lázních v Sárváru pomáhá na nejrůznější obtíže, zejména svaly, klouby a pohybový aparát. Perfektní je tak na jakoukoliv formu regenerace. Pokud se chystáte na jejich návštěvu s dětmi, můžete je považovat i za lepší aquapark 🙂 .
Ceník a vstupné do lázní a aquaparku Sárvár:
Samotné lázně a aquapark Sárvár tvoří velký areál na okraji města, s vnitřní i venkovní částí. V ceně základní vstupenky máte přístup do celého areálu – lázní a venkovního aquaparku, vyjma Saunového světa, který se platí samostatně. Také nadstandardní služby typu masáže, koupele a zábaly si pochopitelně připlatíte navíc.
- Celodenní vstupenka vás podle aktuálního ceníku lázní Sárvár vyjde na 7.600,- forintů / cca 500,- Kč v hlavní sezóně (nenechte se zmást, hlavní sezóna není jen v létě, ale platí pro veškeré víkendy v roce, státní svátky a období kolem Vánoc a Velikonoc), mimo sezónu pak na 6.300,- forintů / cca 420,- Kč za dospělého.
- Zlevněné vstupné platí pro děti od 3 do 14ti let, a je to 3.800,- forintů / cca 255,- Kč v sezóně nebo 3.300,- forintů / cca 220,- Kč mimo sezónu.
- K dispozici jsou různé kombinace rodinných vstupenek, vstupenky pro odpolední vstupy nebo i noční koupání. Veškeré ceny najdete na stránkách lázní, které můžete přepnout i do české jazykové verze.
Areál:
Areál lázní je pak rozdělený do takových tří samostatných celků:
- Prvním jsou léčebné termální lázně Sárvár. Poznáte je podle vody nahnědlé barvy a vysoké koncentrace seniorů. Do těchto bazénů (vnitřních i venkovních) mají děti vstup zakázán, takže tuhle část si příliš neužijete. Jen jediný bazén je přístupný dětem (najdete ho po levé straně po vstupu), můžete z něj ale proplavat do venkovní části, kde je i zastřešená část s vířivými lehátky a línou řekou. V tomto venkovním bazénu také probíhá organizované cvičení ve vodě, kterého se můžete klidně i s dětmi zúčastnit.
- Důležitější pro vás bude část druhá, což jsou rodinné zážitkové termální lázně Sárvár. Je to nově postavená budova, chodbou propojená s původní léčebnou částí. Tady si vaše děti užijí nejvíc. V samostatné rodinné budově najdete bazény určené speciálně pro děti – od batolat po mladší teenagery. Skluzavky, vodní děla, trysky, bazén s umělými vlnami a tři velké tobogány. To všechno můžete pozorovat v klidu z veliké vířivky, kam postupně zamíří všichni rodiče. V prvním patře najdete taky dětský koutek, kde děti od 3 let ZADARMO pohlídají (takže sami se do léčebné části aspoň na chvilku podíváte). Voda v dětské části je příjemně teplá, i v zimě tady můžete strávit celý den.
- Z léčebné i rodinné budovy máte přímý přístup do zahrady, kde najdete třetí část lázní – aquapark Sárvár – venkovní dětské koupaliště s hřišti, bazény a tobogány. Aquapark funguje pouze v létě (většinou od poloviny června), s ohledem na aktuální počasí. Jeho návštěva je v ceně základního vstupného, neplatíte zde nic navíc.
Jídlo a pití:
Možností stravování je v celém areálu dost. V budově najdete bufet s teplými jídly a samostatnou kavárnu. V zahradě pak zastřešené stánky s langoši, pizzou, zmrzlinou a všemožnými nápoji. Cena je mírně vyšší než je v Maďarsku běžné, ale odpovídá kdejakému českému aquaparku. Pokud nechcete utrácet za bufetové jídlo na místě, je určitě možnost přinést si vlastní svačinu a sníst si ji třeba v zahradě na lavičkách. Mezi bazény není pochopitelně přístup s jídlem a pitím dovolený.
Platby:
Platit na místě můžete kartou, a to jak za vstup do lázní, tak za jídlo v bufetu. Jediná položka, kterou jsme na místě platit v hotovosti (tedy v maďarských forintech) bylo půjčovné za venkovní lehátko. Jedno lehátko vyjde na 1.000,- forintů půjčovného plus dalších 1.000,- forintů jako vratná kauce (nezapomeňte si ji pak při odchodu na pokladně vyzvednout…ne jako my). Lehátko samozřejmě není povinné, můžete ležet na trávě na vlastním ručníku nebo zkusíte využít lehátka uvnitř některé z budov. Tady ale platí klasický turistický nešvar – blokování prázdných lehátek odloženými ručníky…
Celkově je lázeňský areál je opravdu hezký a příjemný, působí čistým a udržovaným dojmem.
Co dalšího v Sárváru podniknout ?
Jste v Sárváru s dětmi na více dní a nechcete všechen čas strávit jen v bazénu? Pojďme se mrknou, co dalšího Sárvár nabízí.
1. Prohlídka hradu Nádasdy
V centru města Sárvár, asi jen kilometr a půl od lázní, najdete krásný sárvárský hrad Nádasdy. Stojí ve velké udržované zahradě a přístup do něj přes dlouhý most z červených cihel určitě nepřehlédnete. Nádvoří hradu je volně přístupné, tak zkuste alespoň nahlédnout. Uvnitř pak najdete Muzeum Ference Nádasdyho, věnované částečně maďarským husarům a částečně povšechné historické expozici. Samotná prohlídka je odhadem na 2 hodiny a za vstupné 2+2 jsme dali 6.000,- forintů / cca 400,- Kč. Další čas pak můžete věnovat procházce hradním parkem. Nám se na hradě líbilo, historické fresky jsou úžasné a jako bonbónek absolvujete výstup na půdu (rozuměj do hradní věže).
2. Arboretum v centru města
Když vyrazíte od hradního areálu a jen přejdete přes hlavní silnici, dostanete se k sárvárskému arboretu. Vyražte obdivovat třeba i 400let staré stromy nebo rozkvetlé keře. Ale i jen posezení ve stínu přijde určitě v parných letních dnech vhod. Strávit tu můžete v klidu hodinku i déle.
3. Procházka mezi sárvárskými jezírky
Jako další cíl si vyberte procházku mezi přírodními jezírky v okolí hotelu Spirit Thermal Spa. Oblast je propletená sítí stezek (některé i s tartanovým povrchem – ideální pro běžce 🙂 ) a je jako dělaná na romantické toulání se ve dvou… S dětmi ale nezapomeňte prozkoumat jezírka důkladně rovnou z hladiny! Půjčovnu loděk a šlapadel najdete jednoduše přímo TADY.
4. Dětské hřiště u pirátské lodi
Při procházce mezi jezírky určitě narazíte na krásné velké dětské hřiště. Naproti stojí restaurace ve tvaru pirátské lodi a hned také už zmiňovaná půjčovna šlapadel. Je to jedno z mála dětských hřišť ve městě, takže si jeho návštěvu náležitě užijte.
5. Lanový park Kalándpark
Hned vedle areálu lázní stojí další místní vyhlášená atrakce – sárvárský lanový park Kalándpark. Tady najdete všemožné dobrodružné aktivity pro děti – lanové stezky, lukostřelbu nebo rýžování zlata. Lanový park je otevřený od konce dubna do konce října, aktuální otevírací dobu a cenové podmínky najdete TADY. Do Kalándparku se chystáme příště, tak potom hned poreferujeme, co a jak tady dělat a zažít.
Chcete vědět něco víc o návštěvě Sárváru s dětmi? Třeba se podívat na reálné záběry? Pak mrněte k nám na Instagramový profil, ve výběru z cest najdete i návštěvu Sárváru.
Jste s dětmi v Maďarsku? Pak určitě nevynechejte Budapešť !
Zajímají vás i jiná krásná místa, která můžete navštívit s dětmi? To se podívejte na další články na našem webu.