Wroclaw s dětmi – 17 tipů co zažít

výhled na město z katedrály svatého Jana Křitele ve Wroclawi

17 tipů, co vidět s dětmi ve Wroclawi (Vratislavi)

 

Doprava do Wroclawi

Do Wroclawi (Vratislavi) jsme s dětmi vyrazili na pololetní prázdniny (r. 2023) , takže i skladba výletového programu odpovídala očekávánému zimě-deštivému počasí.

Volba padla na Wroclaw hlavně z důvodu vzdálenosti – máme ji jen 150km od domu, což je asi 2,5 hodiny jízdy autem. Pro hrubou představu – vzdálenost z Prahy je cca 280 km, takže přibližně 4 hodiny jízdy.

Perfektní alternativou, zejména pro oblast východních Čech je pak vlakové spojení (trasa Ústí nad Orlicí – Lichkov, Lichkov – Wroclaw Glowny).

 

Ubytování ve Wroclawi

Ve Wroclawi najdete přes Booking.com bezpočet možností k ubytování, a to v celém širokém centru města. Hostely a apartmány k pronájmu najdete klidně i přímo na hlavním náměstí (Rynek). Ovšem pozor – jedete-li autem, je celkem problematické v centru zaparkovat. K dispozici jsou sice podzemní garáže, ale v případě vícedenního pobytu se poměrně prodraží. Ideálně tak hledat ubytovací kapacitu s vlastním parkingem (což výběr dost zúží).

My – pro inspiraci – bydleli TADY – v hotelu Great Polonia Wroclaw Tumski. Lokalita z turistického pohledu skvělá, navíc s přidanou hodnotou – snídaní přímo na lodi. Jestli si něco naše děti z Wroclawi pamatují, je to právě lodní snídaně. Hotel má navíc i vlastní parking a na hlavní náměstí to máte pěšky 10 minut.  A pokud cestujete mimo hlavní sezónu, dá se sehnat i za zajímavou cenu.

Pokud chcete prozkoumat víc možností k ubytování ve městě, rozhodně si přečtěte náš článek: Wroclaw – 7 tipů na nejlepší ubytování ve městě.

 

Kam tedy zamířit ve Wroclawi s dětmi?

 

     1. Na wroclawský Rynek! 

Rynek je největší wroclawské náměstí a také centrum celého města. Stojí tady dvě veliké radnice, do kterých se určitě zajděte podívat. Stará radnice je pak asi nejfotografovanější památkou města a společně s typickými měšťanskými domy tvoří krásnou scenérii celého centra.

Rynek plynule přechází do dalšího malého náměstí – Plac Solny a společně tvoří veliké centrum města.

Oproti jiným městům je Rynek stále živý, a to ve dne i večer. Najdete tady hromadu restaurací, kaváren i cukráren, obchody nejrůznějšího druhu (bonbóny na váhu, krámek s artefakty Harryho Pottera, …) a atmosféru dělají pouliční umělci.

Na Rynku (kousíček od průchodu na Plac Solny) najdete také oficiální turistické centrum města. To budete určitě potřebovat, pokud vyrazíte na lov (viz bod 2 ). 

Láká vás dozvědět se o architektuře a historii města něco navíc? Můžete využít třeba organizovanou procházku centrem města. Nabídka je celkem široká a pro nemilovníky pěších výletů můžete vybrat třeba oblíbenou lodní prohlídku.

Budova radnice na wroclawském náměstí Rynek

 

     2. Vydejte se na lov trpaslíků

Největší wroclawskou atrakcí se v posledních letech staly trpaslíci. Polští krasnale jsou malé, cca 20cm vysoké sošky trpaslíků. Najdete je nyní už téměř po celém městě, ale jejich hlavní baštou je stále centrum města. V tuto chvíli je trpaslíků ve města asi 300, ale jejich počet není nikde úplně přesně evidovaný. Vznikají dost živelně a prakticky každý si může pořídit svého vlastního trpaslíka.

Původní záměr byl spíše politický, dnes jsou trpaslíci už čistě turistickou atrakcí.

Pokud jedete do Wroclawi s dětmi, nemůžete lov trpaslíků vynechat. Zajděte si proto hned na začátku návštěvy do informačního centra na Rynku (viz bod 1) a kupte si trpasličí mapu. Jsou k dostání v několika verzích, které se liší hlavně počtem vyobrazených trpaslíků.  Mapu můžete opatřit i v jakémkoliv stánku se suvenýry – zde ale většinou mají jen jednu a často s nadsazenou cenou. Pokud jste ve Wroclawi jen na skok, opatřete pouze mapu centra, i tak budete mít problém všechny trpaslíky oběhnout. Nám se nejvíce osvědčila samolepková mapa s 60ti trpaslíky v centru a blízkém okolí (neobsahuje už např. trpajzlíky z ostrova Tumski a podél řeky). I tak jsme všech 60 lovili dva plné dny.

Trpasličí lov má velikou výhodu, že všechny pamětihodnosti města oběhnete s lehkostí, kterou byste u dětí jinak těžko hledali. Jen samotný Rynek budete křižovat několikrát a těžko budete hledat město, jehož centrum budete mít prochozené doslova křížem krážem.

Detailní přehled o umístění a podobě jednotlivých trpaslíků si můžete udělat třeba  TADY.

                                

 

3. Vyjeďte si na vyhlídku v katedrále sv. Jana Křtitele

365 – tolik má celá Wroclaw kostelů a můžete tak každý den v roce navštívit jeden. Jestli je pro Wroclaw něco naprosto typické, je to množství a různorodost chrámů, katedrál a kostelíků. Stejně jako wroclawské trpaslíky, i kostely najdete úplně všude. Jsou vrostlé do městské zástavby a najít všechny se vám při jedné návštěvě nikdy nepodaří.

Pokud byste z wroclawských kostelů měli vybrat k návštěvě jen jeden, zamiřte do katedrály sv. Jana Křtitele. Stojí na ostrově Tumski a jeho dvě vysokánské věže se zelenými střechami nemůžete přehlédnout. Interiér je pěkný, ale nijak zvlášť nevybočuje z toho, co znáte. ALE! Největším tahákem je výstup na levou věž katedrály, kde je zřízený ochoz pro návštěvníky. Naskytne se vám odsud krásná vyhlídka na celé město. Vstup k vyhlídce najdete přímo ve vnitřních prostorách katedrály, kde vás od pokladny nasměrují k prvním pár metrům točitých schodů, po kterých dorazíte k výtahu. Ten vás vyveze až nahoru do věže. Můžete tak na vyhlídku i s úplně malými dětmi, které by pěší výšlap absolvovali jen stěží. Vstupné je symbolické (10 zlotých) a určitě stojí za to.

                            

   

 4. Projděte se po Mostku Pokutnic v kostele sv. Máří Magdalény

Další z kostelů, jehož prohlídkou tentokrát nepohrdnou ani děti, je kostel sv. Máří Magdalény, stojící jen kousíček od Rynku. Veliký cihlový kostel nabízí za vstupné 15 zlotých netradiční procházku po Mostku Pokutnic – lávky mezi oběma věžemi kostela. Je odsud pěkný výhled na centrum města. Pokud budete při lovu trpaslíků skutečně důslední, lávku budete muset navštívit tak jako tak – nahoře se nachází Čarodějnice Martynka s holčičkou Teklou. Trpasličí sošky se váží k místní pověsti, podle které otec proklel svou dceru Teklu, která byla líná, nechtěla pracovat, ani se vdát. Musela tak za trest nadosmrti zametat střechu katedrály. Zachránila jí nakonec čarodějnice Martynka, která ji pomohla dostat se zpátky dolů mezi smrtelníky.

 

     5. Jezděte na prasátku

Malou kratochvílí pro děti může být v rámci prohlídky historického centra města také úzká ulička za kostelem svaté Alžběty s řadou malých historických domečků, které v minulosti sloužily jako masné krámy.  Najdete tady Pomník jatečným zvířatům – bronzové sochy domácích zvířátek – husu, kachny, kohouta, králíka, kozu, tele a taky čuníka se selátkem. Na všech se vaše děti s obrovskou radostí povozí.

                 Socha kozy a husy z bronzu - památník jetčním zvířatům jako lákadlo pro děti při prohlídce Wroclawi.             Bronzové sochy jatečních zvířat v památce Masné krámy ve Wroclawi.

 

     6. Vyzkoušejte příboj ve wroclawském aquaparku

Wroclawský aquapark byl jedním z hlavních cílů naší cesty. Má několik vnitřních i vnějších bazénů, hromadu dětských atrakcí jako tobogány, umělé vlnobití nebo línou řeku. Dva bazény jsou určené speciálně pro úplně nejmenší děti, takže i s batolaty se můžete vyplavat do sytosti.

My jsme nejvíc ocenili venkovní vyhřívané bazény a línou řeku, která protéká také venkovním prostorem. Zaplavat v teplém venkovním bazénu, když je venku -3C, je prostě super. V aquaparku rozhodně můžete strávit celý den a to klidně i bez dětí – jeho součástí je i veliký saunový komplex a fitko.

Vstupné do bazénové části na celý den je 75 zlotých pro dospělého, 60 zlotých pro děti (popř. rodinná vstupenka 2+2 za 199 zlotých – popř. při nákupu v akci za 159,- zlotých). Vstupenky můžete samozřejmě koupit i online, a to TADY.

                 Koupající se děti se vnitřním bazénu aquaparku ve Wroclawi              Lidé koupající se v teplém venkovním bazénu aquaparku ve Wroclawi

 

Co dalšího vidět ve Wroclawi (Vratislavi)?

 

     7. Afrykarium v zoologické zahradě

Nejstarší a na počet druhů zvířat největší ZOO v Polsku. Největším tahákem je nově otevřené Afrykárium – akvárium s ekosystémy z různých částí Afriky. Mrkněte TADY.

 

     8. Ke zpívající fontáně u Haly století

Hala století je architektonicky zajímavá stavba zařazená na seznam UNESCO. Pokud vaše děti nejsou nadšenci architektury, zabaví je určitě wroclawská zpívající obří fontána, umístěná v areálu poblíž Haly. Představení fontány jsou vždy v celou hodinu, od 10:00 do 23:00. V zimě pak fontána slouží jako velikánské kluziště.

Přímo naproti Haly století je vstup do wroclawské ZOO, takže letmou prohlídku Haly století zvládnete i při cestě do ZOO. Bližší informace najdete TADY.

 

     9. Do muzea Hydropolis

„Muzeum“ vody – spíše ekologické výukové centrum, které je kompletně věnované vodě. Bližší info TADY.

 

     10. Lanovkou Polinka přes řeku Odru

Kousek od Hydropolisu najdete stanici lanovky Polinka přes řeku Odru, takže minimálně jednu cestu k poměrně vzdálenější atrakci si můžete zpříjemnit vyjížďkou na lanovce. Lanovka funguje v rámci wroclawské MHD, čemuž odpovídá i super nízká cena jízdenek – mrkněte TADY.

 

     11. Do Kolejkowa – Největšího železničního modelu

V Kolejkowo najdete na skoro půl kilometru dlouhých miniaturních kolejích desítky vláčků a stovky figurek – největší realistický model železnice v Polsku. Pro milovníky železnice nutnost! Vstupenky a bližší info TADY.

 

     12. Na prohlídku Raclawického panorama

Raclawické panorama není jen tak ledasjaký obraz – je to rotunda s 15m vysokým a 114m (!) dlouhým obrazem s výjevem krvavé bitvy u Raclawic (r. 1794). Údajně nejnavštěvovanější wroclawská turistická atrakce. Vstupenky a další info TADY.

 

     13. Užít si wroclawskou Botanickou zahradu

Jen jednu ulici od katedrály sv. Jana Křtitele leží více než 200 let stará botanická zahrada, spravovaná nyní zdejší Univerzitou. Na téměř 7,5 hektarech můžete najít kolem 12 tisíc druhů rostlin. Vstupenky a veškeré informace z zahradě najdete TADY.

 

     14. Do oblak se Sky Tower

Ve 49.tém patře největšího mrakodrapu v celém Polsku najdete vyhlídkovou terasu, ze které prý při dobré viditelnosti uvidíte i Sněžku. Přesvědčit se můžete třeba na on-line kamerách, které najdete, společně s nákupem vstupenek, TADY.

 

     15. Nechat se okouzlit v Muzeu iluzí

V poslední době jsou velmi oblíbená Muzea iluzí a jedno najdete i tady ve Wroclawi. Pokud hledáte indoor aktivitu blízko centra, může být tohle vaše volba. Vstupenky a veškeré informace hledejte TADY.

 

     16. Za nákup do Haly Targowy

Historická wroclawská tržniceHala Targowa, kde nakoupíte ovoce, zeleninu, sýry i jiné pochutiny. Stojí na trase mezi centrem a ostrovem Tumski, takže alespoň nakouknout dovnitř se vyplatí. Nejkrásnější trhy zde probíhají v období adventu, to si návštěvu tržnice nenechte ujít.

nabídka ořechů, ovoce, zeleniny a vánočních produktů na tržnici v Hale Tagowe ve Wroclawi

     17. Vyhlídkovou plavbou po Odře

Wroclaw můžete s dětmi prozkoumat i z paluby parníku. Na jednom ze čtyř stanovišť (ostrov Piasek, Hala Targowa, ZOO nebo z přístaviště Przystań Zwierzyniecka) se naloďte na vyhlídkovou plavbu po Odře. Na výběr jsou různá plavidla i trasy, které vedou historickým centrem města. Pokud byste raději zvolili organizovanou plavbu s průvodcem, podívejte se na nabídku třeba SEM.

 

Chcete vědět něco víc o návštěvě Wroclawi s dětmi? Třeba se podívat na reálné záběry? Pak mrněte k nám na Instagramový profil, ve výběru z cest najdete i návštěvu polské Wroclawi.

Zajímají vás i jiná krásná místa, která můžete navštívit s dětmi? Tak to se určitě podívejte na další články na našem webu.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články