Zanzibar s dětmi – realita cestování po africkém ostrově

rybářská loď plující v zapadajícím slunci na Zanzibaru

Co byste měli vědět, než odletíte s dětmi na Zanzibar

Rozhodujete se, jestli s vašimi dětmi navštívit stále ještě exotický ostrov Zanzibar? Nebo už máte koupené letenky a chystáte poslední detaily cesty do Afriky? Třeba vám přijdou vhod postřehy z naší vlastní návštěvy Zanzibaru.

V Tanzánii a následně i na Zanzibaru jsme strávili v březnu 2024 celkem3 týdny s našimi dvěma dětmi (8 a 4). Celou cestu jsme si dopředu plánovali sami a veškerá logistika i zařizování na místě bylo plně na našich bedrech. Pevninskou část Tanzánie jsme si vyhradili pro safari a oddychovou část potom právě na Zanzibar.

severní plážNungwi - bílý písek, tyrkysové moře, modrá obloha s mraky

 

Letenky na Zanzibar (do Tanzánie)

Jediným smysluplným dopravním prostředkem na ostrov Zanzibar je pro Evropana letadlo. (Kde přesně Zanzibar vlastně leží, najdete v TOMTO našem článku.)

Narazit můžete na přímé lety (z Prahy, Vídně, německých a italských letišť) nebo častěji pak na lety s přestupem, např. v Istanbulu nebo Jeddah. Délka přímého letu je cca 9 hodin, u letu s přestupem se těžko dostanete pod 13 hodin.

Pokud chcete na letenkách trochu ušetřit nebo plánujete spojit cestu i s pevninskou částí Tanzánie, dává smysl přiletět do hl. města Dar es Salaamu. Letenky sem jsou celkem zásadně levnější a na ostrov Zanzibar se pak dostanete bez problémů buď malým vnitrostátním letadlem nebo lodí.

Variantu kombinace s pevninou jsme využili my. ( 1. přelet Praha – Milano – Jeddah – Dar es Salaam. 2. přelet Dar es Salaam – Kilimanjaro. 3. přelet Arusha-  Zanzibar. 4. přelet Zanzibar – Dar es Salaam. 5. přelet Dar es Salaam – Jeddah – Londýn – Praha)

 

Víza na Zanzibar (do Tanzánie)

Pro vstup do Tanzánie (a na Zanzibar) jsou nutná víza, a to pro dospělé i děti bez ohledu na věk. Víza pořídíte buď po příletu přímo na letišti nebo, pokud se nechcete zdržovat, můžete je vyřídit i dopředu on-line. My žádali elektronicky dopředu, a to na webové adrese tanzánské imigrační služby. Link funguje bez problémů a do 14ti dní jsme měli víza v e-mailové schránce.

Vízum stojí 50$ / osoba a opravňuje vás k pobytu na Zanzibaru (resp. v celé Tanzánii) po dobu 90ti dnů.

Nepříjemnou novinkou, která má platit od září 2024, je povinnost uzavřít po příletu na Zanzibar speciální místní cestovní pojištění. Sjednávat se bude přímo na místě (pravděpodobně společně s vízy rovnou na letišti) a platnost bude 92 dnů. Za tuhle novinku zaplatíte dalších $44,- / osoba (včetně dětí).

otec a syn se procházejí po bílém písku pláže Nungwi na břehu tyrkysového moře

 

Kdy letět na Zanzibar

Hlavní sezóna na Zanzibaru je od června do října a od ledna do března. V listopadu a prosinci narazíte na vedlejší monzunové období a v dubnu až květnu pak na hlavní monzuny. Tj. prší, a to hodně. V super zvýhodněných nabídkách zájezdů a letenek často vidíme nabídky právě třeba na květen, ale to na Zanzibar opravdu letět NECHCETE. Velká část hotelů je přes duben / květen i úplně zavřená. Pokud chcete využít levnější období závěru sezóny, vyberte si konec března nebo konec října. To vás občas možná potká nějaká přeprška, ale za pár hodin zase začne pálit slunce.

 

Kde se ubytovat na Zanzibaru s dětmi

Zanzibar je relativně velký ostrov a ubytování nabízí skoro po celém pobřeží. Pokud ale jedete poprvé a chcete sázet na jistotu, nemá cenu hledat ubytování jinde než v Nungwi nebo přilehlé vesničce Kendwa. V téhle oblasti jsou krásné pláže, nejmenší odliv a alespoň nějaký servis a vyžití. Pokud zvolíte ubytování v některém z letovisek mimo severozápadní stranu ostrova, čekají vás velké odlivy (tj. v moři zaplavete pouze několik málo hodin denně) a téměř nulová šance jakéhokoliv vyžití mimo hotelový resort (vyjma placených výletů samozřejmě). Pokud hledáte romantickou dovolenou, kterou budete trávit v tichu a samotě a koupání v moři pro vás není důležité, pak můžete zamířit třeba do Kiwengwa nebo Pingwe.

Samostatnou kapitolou je pak „hlavní město“ Zanzibaru – Stone Town. Spíš než k plážové dovolené se hodí pro poznávání památek a kultury. Ale strávit nějaký den blouděním po uličkách starého města je určitě taky fajn program. Na delší dovolenou, kde by pláž a koupání mělo být hlavním programem, bychom si Stone Town nevybrali.

malá holčička s údivem zkoumá dno oceánu při velkém odlivu na Zanzibaru

 

Jak vybrat ubytování na Zanzibaru

Ubytování na Zanzibaru řešíte jen v případě, že nejdete s cestovkou. Pro takové dobrodruhy – jako jsme my – je pak dobrá zpráva, že bezvadně funguje Booking. Nebojte se zarezervovat ubytování přes tuhle platformu. Ceny ubytování jsou příjemné, někde až směšně nízké. Raději se ale vyhněte skutečně levným nabídkám, nízké ceny nebývají pro nic za nic.

Pokud vybíráte ubytování na Zanzibaru pro cestu s dětmi, určitě najděte ubytko s BAZÉNEM. Odlivy moře jsou na Zanzibaru velké a rozhodně nechcete sedět s dětmi půl dne na hotelu bez možnosti koupání. Dál si zkontrolujte, že ubytovací kapacita nabízí klimatizaci (s největší pravděpodobností ji využijete, i když jste teplomilní) a alespoň nějakou formu stravy, třeba snídani. Drtivá většina nabízeného ubytování má v ceně pobytu snídani a tu určitě oceníte (proč? o tom dále).

Co budete v ubytování hledat jen těžko, je lednička. Raději počítejte s tím, že lednice je na Zanzibaru luxusní záležitost a v lepším případě jí bude vlastnit pouze hotelová kuchyně. Pokud lednici potřebujete, vybírejte opravdu pečlivě a dopředu si ověřte, že je v ubytování opravdu k dispozici.

My jsme – pro inspiraci – bydleli tady. Hotel Chikachika Beach B&B měl všechno, co jsme hledali (klidnější poloha ale přímo na pláži, super bazén, jídlo ve vlastní restauraci) a přitom byl za skvělou cenu. Rodinný pokoj pro 4 osoby se snídaní na 7 nocí jsme pořídili za necelých 12.000,- Kč. Pokud bysme se někdy na Zanzibar vraceli, určitě by to bylo právě do Chikachika Beach B&B .

Pokud byste radši ocenili hotelový servis s trochou české pomoci, pak se mrkněte na ubytko Savi House Nungwi. Hotýlek vlastní česká rodina s malými dětmi a určitě vám na místě se vším pomohou a poradí. Nás od tohoto ubytování odradilo právě jen to, že nemají bazén.

africká holčička bosa zkoumá dno oceánu a odstavenou rybářskou loď po velkém odlivu v Nungwi

 

Oceán a koupání na Zanzibaru

Moře, resp. Indický oceán, který omývá břehy Zanzibaru je teplý, někdy až moc. Teplota vody kolem 29°C může být v kombinaci s vlhkým horkem venku až nepříjemná.

Odlivy

Co je ale na Zanzibaru naprosto specifické, to jsou velké odlivy. Co to znamená? Moře se jednoduše stáhne o několik (desítek, stovek) metrů od pobřeží a odhalí se mořské dno, plné života. Je to skvělá věc na pozorování podmořského života, ale trochu opruz, pokud jste přijeli na Zanzibar výhradně za mořem a sluncem. Ne všude na celém ostrově jsou odlivy stejně velké – např. v okolí Kendwi a východní části Nungwi jsou odlivy nejmenší a na koupání nebudou mít až takový vliv.

My, v našem hotelu Chikachika Beach, jsme bydleli v severní části Nungwi. Tady už jsou odlivy docela výrazné a přišlo nám to super. Voda na koupání byla ráno, cca do 8h. Potom se při odlivu odhalila velká část mořského dna. Kolem 13h se voda vrátila a koupat se dalo až do cca 19h. Pokud jsme se chtěli jít koupat dříve, zašli jsme si pěší procházkou cca 15 min pěšky po pláži na západní stranu Nungwi, kde je odliv mnohem menší. Během dopoledního odlivu jsme měli spoustu času pozorovat nejen oceánské dno a spoustu živočichů, kteří zůstali uvěznění v malých mořských lagunkách, ale i místní, kteří chodí sbírat různé plody moře a na dně oceánu i hospodaří.

Na téhle mapě přibližně uvidíte, jak může rozsah odlivu vypadat. Světle modré části moře podél pobřeží jsou ty, které za odlivu vystupují z vody. Rozsah odlivu závisí na ročním období, fázích měsíce apod. Pokud byste na to šli vědecky a chtěli vědět přesná data kdy a jak voda ustoupí, existuje speciální aplikace Tides.

Pláže

S odlivy souvisí i další záležitost a to nedostatek míst pro klasické plážové slunění. Voda prostě každých 6 hodin chodí tam a zpět, takže kam jste suchou nohou prošli ve 12h, zpátky v 18h už jdete ve vodě po krk. I proto tady nenajdete moc klasických míst „na pláži“, jako třeba v Chorvatsku. Většina hotelových hostí se opaluje v prostorách hotelu a k oceánu se zajdou spíš jen vykoupat. Pokud chcete k moři na celý den, je trochu náročnější najít vhodné místo a hlavně stínu je opravdu nedostatek.

Potápění

Pokud byste plánovali se na Zanzibaru potápět, bude zklamaní. Oceán tady v běžně dostupné vzdálenosti nenabízí nic speciálního a kromě nějaké osamělé murény a pár (opravdu krásných) hvězdic neuvidíte skoro nic. Zaplatit si můžete potápěčský výlet, kde vás odvezou lodí ke korálovým útesům. Ale podle ohlasů těch, kdo ho absolvovali, to nestojí za to. Například i jen potápění v Rudém moři v Egyptě je v porovnání se Zanzibarem rozhodně lepší.

UV

Při trávení času u oceánu (ale i jen tak na pláži nebo u bazénu) myslete na to, že jste velmi blízko rovníku. UV záření je tady opravdu silné a spálíte se téměř obratem. Hlavně děti by měly nosit speciální UV koupací trička a čepice. Opalovací krémy alespoň faktoru 50 bereme jako samozřejmost. Co by vás ale ještě mohlo po příletu z dovolené na Zanzibaru nepříjemně překvapit je fakt, že tady kompletně odrovnáte plavky. 🙂 UV záření je natolik silné, že vyblednou plavky i z toho nekvalitnějšího materiálu.

dvě evropské děti vybírají jídlo ve stánku na Zanzibaru - klobásky a maso na špejli

 

Zanzibar a jídlo

Pokud cestujete na Zanzibar do hotelu s cestovní kanceláří, pak máte po starostech. Na 99% budete mít zajištěnou stravu all inclusive a starosti s jídlem vám tak odpadají. I tak ale nepočítejte s velkým výběrem chuťovek mimo rezort – např. zmrzlinu seženete v celém Nungwi jen asi na dvou místech a za kopeček dáte $2,- (a věřte, není nic moc).

Pro sólo cestovatele je situace komplikovanější. Jídlo v restauraci pro turisty je drahé (můžeme říct, že někde až nehorázně předražené). Pokud se bude chtít stravovat v turistických letoviscích, najdete celou řadu restaurací, bufetů i luxusnějších podniků. Problémem v nich ale bude cena. Nepočítejte s tím, že jste schopni se najíst v restauraci pod 500,- Kč / osoba. Ceny pro turisty jsou nastavené vysoko – levné jídlo cca $15,-, průměr $25,-.

Pokud se budete chtít stravovat mezi místními je to parádní zážitek, ale samozřejmě má různá úskalí. Ceny ani pro místní nejsou úplně nízké (levné jídlo cca 8.000,- šilinků, tj. cca 64,- Kč, jídlo s masem 15.000,- šilinků, tj. cca 120,- Kč). Nejlevnější jídlo najdete večer na ulici, třeba placky pečené na ohni vás vyjdou na cca 1.000,- šilinků / kus, tj. cca 8,- Kč, špejle s třemi pidi kousíčky kuřecího masa 500,- šilinků, tj. cca 4,- Kč.

Problém pro Evropana může být i velikost porcí. Jednoduše – jídla v africké porci je pro nás málo. To, co my považujeme za hodně malou dětskou porci, sní v Tanzánii běžně dospělý muž.

Nákupy

Nákup vlastního jídla v obchodě nebo na trhu je také problematický. Tanzánie nemá ledničky (někdo samozřejmě ano, ale běžná domácnost lednici prostě nemá) a své nákupy přizpůsobují dennímu vaření. Na trhu nakoupíte bez problémů ovoce a zeleninu, maso a ryby (pokud máte odvahu) a běžné potraviny jako rýži, těstoviny apod.  Ceny ale nejsou nízké, občas máte pocit, že jste spíš na Islandu než v Africe. Např. máslo 90,- Kč, krabička kus-kusu 75,- Kč, chleba 25,- Kč, banán 25,- Kč.  Ani ovoce, nebo zelenina, o kterých byste předpokládali, že tu budou za hubičku, nejsou levné. Většina je dovoz a místní je ani nejedí.

Jediná věc, která je relativně levná a drží si svou cenu v rámci celého ostrova (resp. celé země) je balená voda. Tu byste měli koupit za 1.000,- šilinků (cca 8,- Kč). Vodu rozhodně kupujte, na Zanzibaru není voda z vodovodního řadu pitná. Děti pak potěší, že druhou nejlevnější položkou jsou sladké nápoje jako Coca Cola a Fanta. Jsou v krásných, téměř originálních lahvích, jen vám po nich zůstanou trochu žluté zuby. 🙂 Ale za 1.500,- šilinků (cca 12,- Kč), no neberte to.

Pozor si dejte také na období Ramadánu. Zanzibar je z 99% muslimský, takže v období Ramadánu se tady (vyjma hotelů) najíte až po setmění. Stejně tak je zavřená i většina obchodů a stánků s potravinami. Pokud se vám podaří nějaké jídlo i za svitu slunce koupit, budou místní trvat na tom, aby jste si ho odešli sníst někam jinam.

spící prodavač v africkém obchodě na Zanzibaru, s nohama na prodejním pultu a prázdnými regály v pozadí

 

Zanzibar s dětmi

Vyžití pro děti na Zanzibaru nenajdete. Dětská hřiště, koutky apod. neexistují, snad kdesi ve Stone Town někdo objevil jedno staré zrezivělé hřiště. Jste tedy odkázaní na služby vašeho hotelu (luxusnější resorty mají vlastní vybavení pro děti, popř. i animační programy) a placené atrakce a výlety. Můžete si vybrat z poměrně široké (a drahé) nabídky výletů. Od plavání s delfíny (na to jsme slyšeli jen chválu), přes potápění (to naopak je prý velké zklamání), po výlet do Národního parku Jozani Chwaka Bay, kde najdete třeba opice a želvy. My jsme placené výlety nevyužili a našli si zábavu na vlastní pěst.

Navštívili jsme třeba krmení a plavání s mořskými želvami v akváriu Mnarani. To je super zážitek, který najdete na severním okraji Nungwi (popřípadě i jinde na ostrově). Jedná se o větší uměle vytvořené jezírko, ve kterém plavou obří mořské želvy. Vy je můžete buď krmit z ruky mořskou trávou nebo se i odhodlat vlézt k nim do jezírka a chodit mezi nimi. Zážitek nemusíte dopředu nijak organizovat, prostě dojdete / dojedete ke vstupu do „akvária“ a na místě zaplatíte vstupné $10,- na osobu. Zážitek parádní, ale bolavý. Nepotkali jsme za celou dobu nikoho, koho by želvy nepokousaly. U nás to odnesla nejmenší dcera hryzancem do prstu. Ale viděli jsme i ošklivá zranění na stehnech, rukou apod. Zážitek je to parádní, ale buďte opatrní a vezměte s sebou desinfekci. 🙂

Kousek od akvária s želvami najdete taky malou místní Kilosa zoo. Hlavní atrakcí jsou tady přátelské malé opice, které můžete krmit z ruky. Stejně tak jak pštrosy, pár malých dik-diků a menší želvy. Vstupné je $10,- pro dospělé a $5,- pro děti do 7mi let. Nenáročná procházka maličkým areálem je zhruba na hodinu a tím, že je kompletně celá ve stínu, je bezvadná na opravdu horké dny.

kočkodan modrý ze Zoo Kilosa na Zanzibaru sedí na rameni chlapce, který se směje, opice jí mango

 

Placené výlety na Zanzibaru

Pokud budete chtít využít svůj čas na Zanzibaru na maximum a plánujete i nějaké placené výlety, udělejte si nejprve představu o cenách. Při objednávání na pláži nezapomeňte smlouvat a jasně si určit rozsah služeb. Častým fíglem totiž je, že při dojezdu na místo (národní park, jeskyně, apod.) zjistíte, že v ceně zájezdu nemáte vstupné… Pokud je vám vyjednávání proti srsti, zajistěte si výlet napřímo dopředu přes internet. Máte garantovanou cenu i čas a odpadá vám zdlouhavé a občas dost náročné dohadování o ceně a kvalitě služeb.

Z placených výletů prý stojí za to:

  • Výlet na Vězeňský ostrov a pláž Nakupenda – lodní výlet na ostrov, kde budete obdivovat obří želvy a pak si dáte oběda budete šnorchlovat na krásné písčité pláži Nakupenda. Cena výletu cca 1.800,- Kč.
  • Šnorchlování s delfíny – na lodi vás odvezou k mořským útesům, kde můžete šnorchlovat mezi opravdovými divokými delfíny. Pokud byste pro děti na Zanzibaru měli vybrat jeden výlet, jděte do delfínů. Cena výletu cca 1.200,- Kč.
  • Výlet do NP Jozani a do legendární restaurace The Rock – zajet byste se měli podívat do národní parku Jozani na opice a pak k restauraci „Skála“, kterou znáte snad ze všech propagačních materiálů o Zanzibaru 🙂 Cena výletu cca 2.000,- Kč.
  • Plavba na tradiční lodi při západu slunce – krátký, zato super romantický výlet na místní tradiční lodi dhow. Cena výletu cca 500,- Kč.
  • Safari v NP Mikumi – v rámci tohoto výletu přeletíte letadlem na pevninskou část Tanzánie a užijete si opravdové safari. K vidění by měly být sloni, žirafy, zebry a se štěstím lvi. Tenhle výlet je sice drahý, ale nesmírně populární. Stát jen takový kousek od pravého afrického safari a nezajet tam, to si málokdo odpustí. 🙂 Cena výletu cca 8.000,- Kč.

Pokud vás téma výletů na Zanzibaru zajímá, pak si přečtěte náš článek 7+1 nejlepších výletů na Zanzibaru. 🙂

žena a dvě děti zkouší plaváni s mořskými želvami v akváriu Mnarani na Zanzibaru

 

Doprava po ostrově Zanzibar

Po ostrově se můžete pohybovat v zásadě čtyřmi možnými způsoby.

  • Taxi

Varianta kterou využívají výhradně turisté. Taxíky jsou (podle našeho názoru) hodně drahé a ceny v nich smluvní. Taxometry se neřeší, vlastně jsme ani žádný v jakémkoliv taxi neviděli. 🙂 Tedy záleží na okolnostech a momentálním náladě řidiče. Pokud prší nebo stojíte v houfu evropsky vypadajících turistů, cena je zákonitě vyšší. Před nástupem do taxi VŽDYCKY SMLOUVEJTE. První cena, kterou vám řidič řekne je minimálně dvojnásobná, než za kolik můžete reálně jet. Nezapomeňte se dopředu jasně domluvit na výši ceny  a po vystoupení na ní trvejte. Nebyli byste první, na koho po výstupu zkoušeli navýšení ceny kvůli všemožným „neočekávaným“ okolnostem. Pro představu – cesta taxíkem z letiště do letoviska Nungwi (cca 70km) stojí asi 40 dolarů (pochopitelně první nabídka je 80 dolarů). Pokud vám nevadí vyšší cena, pak je cestování taxíky pohodlné a bezproblémové. Taxi bývají v poměrně dobrém stavu a drtivá většina má klimatizaci.

               Objednávka taxi

Pokud se nechcete dohadovat s taxikáři na ulici, doporučujeme objednat si taxi on-line. Ceny jsou stejné, často ještě nižší, než si dokážete usmlouvat na ulici. Funguje to výborně, neslyšeli jsme o nikom, kdo by měl problém a auto mu nepřijelo. Obzvlášť pokud míříte z nebo na letiště, je tohle perfektní varianta. Objednávat taxi on-line můžete třeba TADY.

  • Tuk-tuk

Motorová tříkolka je asi nejpopulárnějším místním vozítkem. Vypadá malá, ale máme vyzkoušené, že do jednoho tuk-tuku nacpeme dva dospělé, dvě děti a kompletní bagáž. Tuk-tuk se používá spíš na kratší vzdálenosti (převozy po městě nebo z jedné vesnice do druhé), ale pokud vás neděsí představa strávit hodinu i déle na motorce obtažené koženkou, klidně si ho můžete nasmlouvat i na delší cestu. O co je nižší komfort tuk-tuku, o to je nižší i cena. Opět platí, že ceny určuje smlouvání a záleží tak jen na vašich vyjednávacích schopnostech.

  • Autobus

Nejméně komfortní, nejpomalejší a nejlevnější způsob dopravy. Využívejte raději pokud nepotřebujete odjet / dojet na přesný čas, jízdní řády nejsou buď vůbec nebo platí jen náhodně. Turisté autobusy nejezdí, vyjma pár dobrodruhů. Většinou tak budete v autobusu z bílé populace jen vy, k velké radosti hromady místních.

  • Pěšky

Infrastruktura pro pěší přesuny je mizerná. Chybí jakékoliv chodníky, turistické stezky apod. Pokud si vyberete pro přesuny pěší turistiku, budete víceméně odkázaní na chůzi po hlavních silnicích, kde je silný provoz a řidiči s riskantními návyky jízdy. S dětmi bysme do takových výletů na Zanzibaru nešli.

africká žena kráčí vodou při velkém odlivu na Zanzibaru

 

Ceny na Zanzibaru

Krátce řečeno – Zanzibar je drahý. Jedinou levnou položkou je ubytování, takže právě z toho se snažte vytěžit maximum. Všechny ostatní položky a služby jsou až nehorázně drahé. Počítejte tak s cenami např. $1,- za 1 ks banánu, $12,- za polévku s mořskými plody, $20,- pizza, $40,- výlet / 1 osoba. Turistické cetky jsou kapitola sama o sobě. U památečních nezbytností typu šperky, koření, oblečení smlouvejte VŽDYCKY a neplaťte nikdy víc než 50% první ceny. Často se dostanete na cenu třetinovou nebo i nižší.

Proč je právě tady tak draho?

Má to několik příčin:

  1. Na Zanzibar se většina věcí dováží. Třeba vlastní produkce ovoce nepokryje snad ani třetinu poptávky. Často tak narazíte i na situaci, že nějaká věc (třeba mléko, máslo, apod.) prostě není. Její dovoz má výpadek a takovou věc klidně několik týdnů nebo i měsíců nekoupíte. Oproti cenám v pevninské části Tanzánie je Zanzibar díky dovozu o dost dražší.
  2. Overturismus. V posledních letech čelí Zanzibar velkému přílivu bohatých západoevropských turistů a to má za výsledek jediné – zvyšování cen. Ať už se jedná o výlety, jídlo a nápoje na pláži nebo třeba taxi. Pokud chcete trochu ušetřit, nenakupujte zboží a služby na nejfrekventovanějších místech, zajděte na okraj městečka, kde to stejné můžete pořídit třeba za polovinu.
  3. Přirážka za „bílý ksicht“. Tohle tady funguje naprosto otevřeně, tak jako jinde v subsaharské Africe. Jste bílý, tedy boháč. A je naprosto správné, vhodné a žádoucí vás o část vašich peněz připravit, když jich přeci máte tolik… Je to věc, o které se v katalogu cestovek moc nepíše, ale bohužel je to tak. Pro místní obchodníky (pozor ne pro místní obyvatele – to je úplně jiná kategorie a nemají spolu vlastně nic společného) jste jen otevřená peněženka a nemají žádné zábrany naúčtovat vám třeba i desetinásobek běžné ceny. Rada je jediná – než něco koupíte nebo i jen vezmete do ruky, vždy se ptejte na cenu. Samostatně, u každé položky. Kde se vám cena nelíbí, prostě jděte jinam. Z vlastní zkušenosti říkáme, že koupit kilogram rajčat v přepočtu za 250,- Kč fakt nechcete. Pokud byste měli na Zanzibaru (v Tanzánii nebo obecně v téhle části Afriky) trávit delší čas, vyplatí se najít si „nákupčího“. Prostě někoho z místních, kdo chodí na nákupy na trh a do místních obchůdků za vás.

loď původních obyvatel Zanzibaru na moři, s vlajkou Tanzánie

 

Nemoci a očkování pro cestu na Zanzibar

Pro cestu na Zanzibar nepotřebujete při cestě z Evropy žádné povinné očkování. Pokud se budete zastavovat v jiných exotických krajích, můžou po vás žádat očkování proti žluté zimnici. Super zpráva je, že pokud se chystáte s dětmi výhradně na Zanzibar, nebudete potřebovat ani antimalarika. Malárie se vyskytuje na pevninské části Tanzánie, ale na Zanzibaru nikoliv. Pokud si tedy chcete ušetřit starosti (a peníze) s ochranou proti malárii, cestujte jen na Zanzibar, případně na Kilimanjaro. Repelent si ale vezměte, komárů je všude hodně. A koušou, potvory.

Z dalších nemocí, které tady můžete potkat je to pak taková cestovatelská klasika – žloutenky a břišní tyfus. Pokud byste plánovali delší pobyt, pak má smysl řešit ještě choleru, horečku dengue a vzteklinu.

 

Bezpečnost na Zanzibaru

S bezpečností jsme nezaznamenali žádné zásadní problémy. Cítili jsme se v pohodě, chodili jsme kam jsme chtěli a neměli pocit, že by nás někdo mohl ohrožovat. Lidé jsou milí a vstřícní. Občas máte sice pocit, že vás natáhli o peníze. Hlavně uliční prodejci všehomožného a samozvaní průvodci, kteří se k vám budou lepit jako mouchy na med, umí být opravdu neodbytní. Ale záleží na vás, kolik si toho necháte líbit.

Občas si někdo stěžuje na drobné krádeže (otevřeným oknem v hotelu přišel kolega cestovatel o batoh s doklady a penězi, au), ale to není nic neočekávatelného. Taky jsme měli na jednom z trhů pocit, že cizí ruka šátrá v naší kapse po peněžence, ale to není nic, s čím bychom nepočítali. Při dodržování základních bezpečnostních opatření by se nemělo nic přihodit.

stádo krav leží na pláži v Nungwi na Zanzibaru, totální chill

 

Zvířata na Zanzibaru

Nejnebezpečnějším zvířetem, které na Zanzibaru určitě potkáte, jsou komáři. 🙂  Je jich hodně a hodně taky koušou. Repelent je tak nutnost. Podle vlastní zkušenosti afričtí komáři výrazně kašlou na evropské repelenty typu Off a platí na ně spíš jen tropická speciálka. Kupovali jsme značku Lifesystem Expedition a vzhledem k velikosti balení jsme je i na letišti provezli v příručních zavazadlech (do 100ml obsahu).

Další divoká zvířata, která můžete potkat, jsou opice. V některých letoviscích chodí i po hotelu a kradou jídlo, potvory. No a taky koušou.

V moři pak můžete narazit na hvězdice a mořské ježky. Pokud budete chtít zkoumat mořské dno za odlivu, rozhodně to nedělejte bez bot do vody. Ježků, ostrých korálů a mušlí je tu hodně a šlápnout si na ně nechcete.

 

Závěr

Zanzibar je krásný ostrov, který rozhodně má co nabídnout. Počítejte ale s tím, že servis a služby jsou stále na africké úrovni a některé věci prostě nefungují a fungovat nebudou. Pokud vás tohle místo láká, ale nechcete řešit starostí okolo nebo se bojíte cestovat na Zanzibar s dětmi,  jeďte raději s cestovkou. Není žádná ostuda zaplatit si pobyt, kde všechny problémy vyřeší za vás. Zajistíte si pěkné ubytování, super jídlo a pocit, že se o vás někdo postará. Pro zažití kouzla exotiky stačí vyrazit (třeba po setmění 😉 ) za plot rezortu a ucítit vše na vlastní kůži. Zájezdy na Zanzibar i s dětmi dnes dělá každá větší cestovní kancelář a nabídka je celkem široká.

západ slunce nad Indickým oceánem, ve kterém projíždí rybářská loď z pláže Nungwi na Zanzibaru

 

Máte s cestou na Zanzibar jiné zkušenosti? Napište nám do komentáře! ⬇️

Chcete vědět něco víc o návštěvě Zanzibaru? Zkuste si přečíst další naše články – Výlety na Zanzibaru nebo Proč na Zanzibar NEjezdit.

Nebo by vás zajímaly reálné záběry? Pak mrněte k nám na Instagramový profil, ve výběru z cest najdete i cestu Tanzánií a na Zanzibar.

Zajímají vás i jiná krásná místa, která můžete navštívit s dětmi? To se podívejte na další články na našem webu.

Facebook
Twitter
LinkedIn

2 Responses

    1. Thank you for your interest in our articles and we are very glad that the information from our articles was interesting and useful for you. Enjoy your stay in Zanzibar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články